| takamura a întrebat:

Stie cineva care este diferenta intre un colegiu national si un liceu teoretic?

Răspuns Câştigător
| Andreea87978787 a răspuns:

1) Colegiul:
a. arata specializarea principala a liceului, de ex.: agricolo
b. colegiul national: colegiile nationale sunt doar liceele cu medii destul de mari la admitere, dar care au si clase 5-8
2) Liceul:
a. Liceul "...": reprezinta unitatea care poate avea si filiere tehnologogice (dar nu este obligatoriu)
b. Liceul teoretic: are doar filiera teoretica, dar nu are medie asa de mare sau nu are 5-8
3) Grup scolar: fostele S.A.M.-uri (cam asa ceva)

Nu cred ca este asa de important acest lucru, important este cat de bun este liceul si la ce specializare vrei sa mergi tu.

Dar totusi daca ar fi sa fac un top (doar dupa parerea mea) este cam in felul urmator:
1. Colegiul national
2. Liceul teoretic
3. Liceul
4. Colegiile (care indica specializarea principala)
5. Grupul scolar

3 răspunsuri:
| Kogaion a răspuns:

Colegiul national este un liceu de prestigiu al orasului in timp ce liceul teoretic este un simplu liceu.

| Hexiled a răspuns (pentru Kogaion):

Eu sunt la colegiu national, e ok mie imi place.

| Andreea87978787 a răspuns:

Vreau sa precizez ca nu este scris de mine aceasta definitie, dar sunt total de acord de abordarea facuta de acel elev.