| BlockBoy a întrebat:

Stie cineva ce ar insemna litera E in fata unui numar/cifre? (ex. E148)? Multumesc.

7 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Aditiv alimentar, de obicei.

| AFR81 a răspuns:

Acum depinde ma frate si in ce loc vezi acel E. La mine la facultate si probabil si la altele vei vedea peste tot E120, E126, E206, etc. Asta inseamna, luand ca exemplu E120-ul: Etaj 1, Sala 20.

| T0T a răspuns:

Euri, când vezi din astea pe un aliment încearcă să îl eviți.

| Daniellllll1 a răspuns (pentru T0T):

Exista ceva prin magazine fara e-uri? rolling on the floor Chiar si painea pe care o cumperi din magazin are e-uri.Cum sa le eviti?
Sau.tu zici sa evite alimentele cu multe e-uri?

| T0T a răspuns (pentru Daniellllll1):

Presupun că mai există.

| Peridava a răspuns:

Numerele E (denumite colocvial și ca E-uri) sunt coduri utilizate pentru substanțele folosite ca aditivi alimentari, valabile în Uniunea Europeană [2] și Elveția (litera „E" se referă la „Europa"). Sunt întâlnite pe etichetele alimentelor puse în vânzare în Uniunea Europeană. (Wikipedia)
https://ro.wikipedia.org/wiki/Num%C4%83r_E

| Catalin0424 a răspuns:

Depinde...Poate însemna E-uri(aditivi alimentari) Poate însemna drum european ( E85) etc...