Întrebare recomandată | ionutvintila2121 a întrebat:

Stie cineva cum se face admitetea la sectia actorie a liceului Dinu Lipatti din Bucuresti?
Am auzit ca se face pe baza de voce si mi se pare absurd ca trebuie sa ai voce ca sa devii actor.

3 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Admiterea la clasa de Actorie se face pe baza unei probe de aptitudini ( monolog, povestire, poezie, spontaneitate).+ proba de aptitudini muzicale,

| minrest a răspuns:

Tie nu iti trebuie voce ca sa fi actor? Vrei sa te faci mim? Vocea si urechea muzicala sunt esentiale in actorie.

| Li200La a răspuns:

În unele piese de teatru se și cântă. Plus ca dacă ai voce, vocea ta suna plăcut, iar dacă nu ai suna pițigăiat. Ție ți ar place o actriță ptigaiata?