| vlad838 a întrebat:

Stie cineva daca la admiterea la medicina dentara la Bucuresti conteaza media 9-12 / media de bac sau doar nota de la examene?
Eu sunt in clasa. a XIa, este posibil pana sa dau admitere sa se introduca fizica obligatorie pe langa cele 2?

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"2.6. Modul de desfăşurare a concursului de admitere :
2.6.5. Durata probei scrise este diferențiată, după cum urmează:
- pentru Facultățile de Medicină, Medicină Dentară și Farmacie: 2 ore și jumătate;
2.6.7. Pentru Facultățile de Medicină și Medicină Dentară, caietele de concurs conțin un număr total de 100 de întrebări (din tematicile: biologie și, la alegere, chimie organică sau fizică), dintre care 60 de întrebări biologie și 40 de întrebări chimie sau fizică.
2.8. Corectarea lucrărilor şi rezultatele concursului de admitere :
2.8.3. Fiecare întrebare are un singur răspuns corect (materializat prin completarea integrală a căsuţei corespondente) pentru care se acordă un punct. Punctajul maxim al probei de concurs este de 100 puncte.

2.8.4. Punctajul obţinut se transformă în note. Punctajele obţinute şi transformarea acestora în note sunt consemnate în catalogul/borderoul centralizator semnat de către decanii facultăţilor şi contrasemnate de către rector.

2.8.5. Nota minimă de admitere nu poate fi mai mică de 5(cinci) sau decât un număr minim de puncte echivalent.

2.8.6. Pentru specializările cu reglementare sectorială, criteriul de clasificare este reprezentat de punctajul obţinut la proba scrisă. Pentru specializările cu reglementare generală, criteriul de clasificare este reprezentat de punctajul obţinut la proba scrisă (acesta are prioritate) şi apoi prima opţiune exprimată de candidat la înscrierea la concursul de admitere.

2.8.7. În cazul existenţei mai multor candidaţi cu punctaj/notă egală cu cea a ultimului loc finanţat de la buget, criteriile de departajare sunt:
a. punctajul obţinut la disciplina obligatorie (biologie pentru Facultatea de Medicină, Medicină dentară şi F.M.A.M, respectiv chimie pentru Facultatea de Farmacie)
b. media obţinută la examenul de bacalaureat." - SURSA = Regulamentul de la linkul oficial :
http://www.umfcaroldavila.ro/......itere-2014

...e_2014.doc

NU cred să se introducă SEPARAT examen la Fizică.

Toate cele bune.

| somebodythatiusedtoknow a răspuns:

Da, admiterea la MD Bucuresti consta intr-o proba de Biologie, Chimie Organica si Fizica(dar aici e putina materie). Conteaza media de la bac sau din anii de liceu doar pentru departajare. Important e punctajul de la admitere