| OrangeWind a întrebat:

Stie cineva daca se ingheata anul scolar? Eu nu vreaucrying Sunt clasa a 7-a si am 14 ani.Ar fi tare urat sa fiu iar in clasa a 7-a si sa am 15 ani.Si sa repet iarasi aceeasi materie.ar fi foarte plictisitor. Oamenii astia chiar nu gandesc? De ce trebuie sa platim noi copiii? De ce sa inghete anul? Mai bine ii sfatuiesc pe profesori sa ne asculte pe toti de la o lectie si sa ne puna note si sa ne incheie mediile. Abia am terminat si cu tezele, de ce sa anuleze tot? Sunt foarte suparata de ceea ce sa intampla, de ce sa platesc eu pentru greve? De ce? M-am saturat si de recuperari, anul asta am fost 4 sambete la scoala! Ar fi bine sa revina totul la normal.imi este foarte greu.si e in joc viitorul meu aici. e ca si cum as ramane repetenta. Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este, din pacate, vina guvernului. Tu ai dreptate, n-ar trebui sa plateasca elevii, dar nici profesorii. Nici eu n-au nici o vina ca guvernul si presedintele modifica in mod aberant legile legate de invatamant. NIci ei nu au nici o vina ca au ajuns sa moara de foame, dupa noile idei ale conducatorilor, un profesor debutant ajungand sa castige sub 700 de lei pe luna. Nu stiu cine ar putea sa gaseasca solutii, fiindca ele nu sunt in mana profesorilor, iar guvernul nu poate sa le gaseasca.

61 răspunsuri:
| Cσσкiє a răspuns:

Nu vreau să repet clasa a VI-a, vreau să fie totul ca înainte! E pentru a X-a oară când zic:,, Vreau şcoală!,,. sad

| dulcik a răspuns:

Nici mie nu mi-ar convine treaba asta dar desi nu cred ca se va ajunge la asa ceva pentru ca atunci sigur ar iesi toata lumea in strada.Eu sunt la facultate si sigur nu mi-ar conveni sa mai reiau inca o data anul.

| m4them4tic a răspuns:

Daca se punea problema inghetarii prin octombrie, vroiati totibig grin
Sper ca cei ce ne conduc nu sunt chiar atat de incompetenti incat sa se ajunga la inghetarea anului tocmai acum, la sfarsit.

| cornel a răspuns:

Pai cine vrea.tocmai acum la sfarsit.ar fi banalhee hee

| Alexandraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Ar fi foarte naspa sa inghete anu.Chiar nu as vrea sa mai repet o data clasa aXa.Eu abia astept sa termin liceul si sa mai repet inca o data clasa aXa cand stiu ca puteam sa fiu pe aXIa ar fi ca un soc pentru mine. Dar totusi nu cred ca se va ajunge la asa ceva.

| OnlyHope a răspuns:

Nu se stie sigur. Intr-un fel ii inteleg pe profesori, sa ai o facultate, sa ajuti copiii sa devina cineva, si sa fi platit cu 700 lei? Nici eu n-as vrea sa repet anul. Oricum, nu va faceti griji, Boc demisioneaza saptamana viitoare.winking

| Nu conteaza a răspuns:

Nu se repeta nimic. in cel mai rau caz facem in septembrie ce trbuia facut in iunie stai linistita oh go on

| diiiiiannnnaa a răspuns:

La liceul meu happy in momentul de fata nu avem nicio nota in catalog happy si nici nu vrea sa ne puna, nici macar in carnetul lor! Mai sunt cateva saptamana. de scoala? Deci? Profesorii ne spun in fata " nu va pun note pana acand nu ni`i se da cat cerem"winking parerea mea... ingheata anul happy si pentru mine este total aiurea pentru ca am aproape 18 ani si sunt clasa a10a happy

| Nimic special a răspuns:

Da, dar nu cred ca o sa inghete, asa ca stai linistita. Mai repeti odata anullaughing))

| GeorgeRadu a răspuns:

Tu crezi ca mi-e mi-ar conveni sa repet clasa a IX-a? Eu nu vreau sa stau la liceu pana la 20 de ani. Daca ingheata anul' ma duc sa muncesc nu mai stau la scoala si gata.

| Abcfunny a răspuns:

Pai ...nu va ingheta anul[diriga e sfanta, diriga nu minte]

si mie mi-ar fi urat sa repet anul [cls a 8 a ] la 16 anibig grin

| Zambet a răspuns:

Da, asa cred si eu...Eu sunt in a 6a si la fel ca tine, nu as vrea sa mai repet o data anul. Dar din pacate nu noi decidem, ci "Cine-i mic si dobitoc? BOC!"

| pity33 a răspuns:

Nu cred sper acelasi lucru ca tine sa nu inghete anu.ca n-am de gand sa repet a8a si sa dau din nou testarile asteax(. sper sa le vina la astia mintea la cap si sa ne incheie mediile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se îngheaţă anul. A îngheţa anul şcolar nu înseamnă să îl repeţi. Înseamnă că, după o perioadă nelimitată de timp[1 săptămână, 2, 1 lună...], se reia anul şcolar de acolo de unde a rămas.Stai liniştită.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca v-a fi greva asa cum se prezice ca pe 31 mai v-a fi cred ca v-a fi pe termen neliitat.Si gandestete ca daca pana pe 18 Iubie nu se rezolva nimic(asta se va si intampla),deoarece profesorii cer marirea salariului si dupa cum bine stii Base' scade salariile bugetarilor cu 25% nu cred ca o sa se rezolve nimic.Imi pare rau de tine pentru ca esti i clasa a 7-a dar gandestete la cei de clasa a 8-a care au dat niste examene... nasoale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca va fi greva asa cum se prezice ca pe 31 mai va fi cred ca va fi pe termen neliitat.Si gandeste-te ca daca pana pe 18 Iubie nu se rezolva nimic(asta se va si intampla), deoarece profesorii cer marirea salariului si dupa cum bine stii Base' scade salariile bugetarilor cu 25% nu cred ca o sa se rezolve nimic.Imi pare rau de tine pentru ca esti i clasa a 7-a dar gandeste-te la cei de clasa a 8-a care au dat niste examene... nasoale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profesorii nu au nici o vina.si nu platesti doar tu ci toti platim in special profesorii.Gandeste si tu putin. un profesor care abia a terminat facultatea si a intrat pe post va primi un salar mai mic decat minimul pe economie.sa speram ca se va rezolva toata situatia asta si va fi bine pana la sfarsit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ganditi-va insa la cei de-a 12-a care nu vor da bacul...
Oricum nu cred ca va inghta anul asa ca stati linistiti...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, ai dreptate...si eu m-am gandit la asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer eu nu cred ca or sa inghete anul, au mai spus asta si acum vreo 4 ani si au avut greva pe termen "nelimitat". pana la urma atunci au cazut cumva de acord, dar era prin noiembrie, nu in maibig grin oricum chiar daca ar fi neplacut, profesorii au totusi dreptate, nu-i chiar asa usor sa-ti bati capul 8 ore pe zi cu tot felul de specimene... apropo spunea cineva de batrani- cred ca poporul roman are parte de o metamorfoza ciudata: devine tot mai mult un popor eschimos ( e singurul popor despre care am citit ca isi abandoneaza total batranii, neoferindu-le hrana. uneori grupuri de batrani mai curajosi se urca pe cate o banchiza care le devine si mormant; probabil ca asa va ajunge si Romania in curand)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana pe 31 Mai nu se stie nimic asa ca stai tu linistit/a...ca o sa stie profesorii ce au de facut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ar fi naspa nici eu nu vreau sa mai repet odata anu...is nesimtiti...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici nu vreau sa ma gandesc la asa ceva! sunt in clasa a8a si... oricum ne'am derutat de la teze la evaluare si notele au fost cum au fost ar fi nasol sa mai facem o data anul. Si din ce cauza? din cauza unor "oameni " care nu se gandesc la noi. Vitorul tari!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da voi macar ganditi? daca se ingheata anul tu esti deja in clasa a 8-a, fiindca ca elev nu ai nici o vina mai ales ca nu ai absente, profesorii dupa ce vor dezgheta anul vor incheia mediile dar tu esti deja in clasa a 8-a nu repeti nimic, ca in ultimele 2 saptamana de scoala teoretic de face -Recapitulare- la toate materiile si copii ar trebui sa aiba notele necesare pentru a li se incheia mediile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se ingheata.is doar povestile profesorilor laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci dreptate mare, anul scolar sigur nu va ingheta, dar tara noastra draga si scumpa va ingheta, preturi cresc, din slari se taie, cum sa mai traiesti, se scumpesc utilitatile, atunci mai esti mandru sa spui ca esti roman? daca ar sti saraci nostri martiri de la revolutie pentru ce au luptat sau, cei care au luptat sa aduca tara din 3 in 1 singura cred ca sar rascoli prin mormitele lor al de sus se ne ajute ce va fi sa fie.multumesc asta este un off de al meu! Copii viitoru este pus sub semnu."?"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand ma numesc bogdan.sunt clasa a 9 a si invat la rosetti (bucuresti.in al doilea rand. dc va minunati la ce idei au romanii? e ceva nou sa dea niste vesti aiurea? tara asta nu are nici un viitor. e vai mama ei de tara. avem munti, avem mare avem ce ne trebuie.mai putin respect.ne batem joc de o tara minunata.cat despre aceasta greva.eu ii inteleg pe profesori. dar ar trebui sa se gandeasca si la noi. spre ex in liceeul meu aprx toti profesorii au masini de la 20 de mii de euro in sus.bmw X5, tiguan, golf 6, e-class si toate dracoveniile de motoare de 3 4 sute de kai.de unde bani? eu nu am de unde sa stiu. ceva e la mijloc si cu salariile lor.si sa inghete anul? 1 la mana ce inseamna sa inghete anul? sa repetam anul scolar 2009-2010? sau sa recuperam perioada pierduta. dar dk o recuperam.atunci cand? in vacanta (15 iunie-15 septembrie) sau reluam anul dupa 15 septembrie? cum dracu vine asta? si care e faza? eu unu dk se repeta anul sau ma cheama in vacanta la scoala in anul scolar 2010-2011 adio scoal. da pe cine ar interesa dk am chiulii.pe cine? pe nm.si acum pe cinstite. 90% din profesori se plang de salarii. dar din astia 90% cati dintre ei stiu ce preda? cati dintre ei au fost prezenti la ore? cati dintre ei au dat note pe merit? toti 90% sau vreau 10-15%? si cu ce ma ajuta pe mine sa stiu cat e radical din 100 cand sunt calculatoare? ce imi trebuie mie sa stiu cand s. a nascut mihai eminescu dk a murit? ce imi trebuie sa stiu formula energiei cinetice? dk vreau sa ma fac marinar ma intreaba asa ceva? nu cred.hai fratilor.TRAIM IN ROMANIA! ascultati Nimeni Altu'-Fii ai bravilor soldati.Bafta la toti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi super sa inghete anul! as sti toate lectiile, as lua note mult mai mari si as avea media mai mare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai foarte multa dreptate!