| Adryana a întrebat:

Stie cineva sa-mi explice la ce se refera creditele de la facultate? Se calculeaza cumva in functie de nota pe care o iei la examen?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Promovarea examenului în sine, nu nota obţinută.
Numărul de credite (examene promovate) te ajută la trecerea în anul următor de studii.
Pa, pa.

3 răspunsuri:
| rosto a răspuns:

Nu, atata vreme cat iei cel putin 5, ti-ai luat creditele. Fiecare materie are un anumit numar de credite, in functie de "importanta" materiei. Astfel, fiecare materie avand acest numar, la sfarsit de an se aduna un anumit numar de puncte de credit. Ca sa promovezi anul, ai nevoie de un anumit procent din numarul total. happy

| greenmile00 a răspuns:

Fiecare materie are un anumit numar de credite. Nota de promovare nu e importanta, atata timp cat este mai mare sau egala cu 5, ai obtinut numarul respectiv de credite. La majoritatea facultatilor, se folosesc 60 credite pe an, iar pentru a promova in anul urmator, trebuie sa ai cel putin jumatate din ele, adica cel putin 30 de credite.
De asemenea, majoritatea facultatilor fac si un punctaj pe baza acestor credite, se inmulteste nota de la examenul promovat cu numarul de credite pe care il are examenul respectiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Credite iei cand promovezi un examen/colocviu/orice proba care are "credite". Sunt un numar fix pentru fiecare test, nu variaza in functie de note. Ai nevoie de un numar minim de credite pentru a trece in anul urmator(diferit la fiecare universitate) si un numar fix de credite care trebuie sa-l obtii la finalul facultatii pentru a absolvi.