| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva un basm Petre Ispirescu care incepe cu litera M? de exemplu: cu S Sarea in bucate. Daca dati raspunsuri proaste mai bine nu dati. DAU FUNDA celui mai convingator si mai bun raspuns mersi.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Petre Ispirescu a scris 37 de basme si nici unul nu incepe cu M: http://www.povesti-pentru-copii.com/petre-ispirescu.html

| RAY a răspuns:

Palatul de cleștar
Pasărea măiastră
Petre pescarul, de Petre Crăciun
Porcul cel fermecat
Poveste (Delavrancea)
Poveste țărănească
Povestea lui Harap-Alb de Ion Creangă
Povestea lui Stan Pățitul de Ion Creangă
Povestea porcului de Ion Creangă
Povestea balaurului beteag, de Petre Crăciun
Prâslea cel voinic și merele de aur
Punguța cu doi bani de Ion Creangă

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

De Petre Ispirescu? Nu știu să existe...
Cu litera "M" ar fi:
Miron si frumoasa fără corp (poem eminescian, după basmul lui Kunisch)
Mihnea și baba (balada fantastică) de Dimitrie Bolintineanu

Uite o listă a basmelor în ordinea alfabetică:
https://ro.wikipedia.org/wiki/List%C4%83_de_basme_rom%C3%A2ne%C8%99ti