| WayhaughtK a întrebat:

Stie cineva vreo aplicatie in care pot sa invat engleza la modul serios?

6 răspunsuri:
| Alexul99 a răspuns:

Duolingo este cea mai buna, inveti intr-un mod distractiv, si in plus este si gratuita.

| popadrian96 a răspuns:

Eu stiu aplicatiile aste, sper sa te ajute

Duolingo

50 languages

Babbel – learn languages

iLingQ Language Learning

| D4rk1337 a răspuns:

Eu am învățat singur din filme si jocuri, acum pot sa port o conversatie cu cineva si sa inteleg tot din engleza. Ține-te de școala. Si cand gasesti un cuvant pe care nu il stii, il cauti

| Legion7X a răspuns (pentru D4rk1337):

Este mai greu din filme.
Am observat că de multe ori se evită sensurile originale ale cuvintelor adăugându-se unul în funcție de acțiune sau este tradus negramatical
Modul subjonctiv
Ex: traducere corectă
I wish he were present here
Îmi doresc să fie prezent aici

Traducere greșită
Îmi doresc ca el să fi fost prezent aici

I wish l were agree with you
Îmi doresc să fiu de acord cu tine
Corect

Din punct de vedere gramatical were mai este și subjonctiv întodeauna se folosește cu wish+were la toate persoanele niciodată cu was
I wish i were
I wish you were
l wish he /she / it were
I wish he was here greșit

Mai sunt și alte la modul subjonctiv ca
Ask, demand, require, suggest etc folosindu-se cu to be și that exact cum vezi în exemplu
Ex
She requires that you be on time
Ea cere ca tu să fi la timp
He suggested that you be leave
El a sugerat ca tu să pleci

Iar toate chestiile astea le înveți de la profesori de engleză de pe Youtube foarte simplu fără te omori cu aplicații, sau alte minuni.

| DragosConstantin007 a răspuns:

Eu am folosit aplicatia : "Invata engleza cu Doulingo"! M a ajutat mult si iti recomand sa incerci!

| DragosConstantin007 a răspuns:

Salut eu am folosit aplicatia :" Invata engleza cu Duolingo "! Iti recomand sa o incerci!