| Thecurious a întrebat:

Stiintele economice sunt la granita care le desparte pe cele sociale de cele exacte, avand in vedere ca economia studiaza caracterul uman, lucrand cu cifre?
Poate e un exercitiu, stupid, de imaginatie, pe care incerc sa il fac, in speranta ca le voi intelege mai bine.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Avand in vedere ca economia studiaza caracterul uman, lucrand cu cifre?
Fals.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

De ce este fals?

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Caracterul uman este legat de viață iar economia de contul bancar.
Așa că legătură între ele, pauză.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Nu am reusit sa exprim ceea ce vreau sa transmit.
O sa incerc printr-o intrebare. De ce disciplina economie este optionala la examenul de bacalaureat pentru profilul uman si nu pentru real, avand in vedere ca ea lucreaza cu cifre?
Economia a fost catalogata ca disciplina socio-umana.

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Asta să îl intrebi pe ministrul sau ministra învățământului, că ei mânăresc bacul.

| doctorandus a răspuns:

Era o gluma: a fi economist inseamna ca toata viata pretinzi ca stii ce ar insemna M3.