| xAndraax a întrebat:

Stiti cumva ce carti/romane se citesc in clasa a 9. a? gen ciresarii, moara cu noroc?

Funda love struck

Răspuns Câştigător
| MissxD a răspuns:

Ion, de Liviu Rebreanu
Enigma Otiliei, de George Calinescu
Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi, de Camil Petrescu

4 răspunsuri:
| DjYeti a răspuns:

Eu am avut La Melci, Romeo si Julieta, Mara, Maitrey, Lostrita si un fragment din Amintiri din Copilarie, la profil Mate-Info.
P.S. Acuma trec pe a X-a deci e proaspatlaughing

| Sorin24 a răspuns:

De la fratele meu stiu ca a trebuit sa citeasca Ion, La Medeleni (primele 2 volume) si Gura satului big grin

| deea857 a răspuns:

In clasa a9a se citesc doar Romeo si Julieta, O scrisoare pierduta si Mara de Ioan Slavici, dar depinde si de profesor ce alte carti va mai pretinde. Ion, Morometii, Enigma Otiliei, O scrisoare pierduta si alte romane ce au fost mentionate se studiaza in clasa a10a si a11a.

| SakuraSasuke a răspuns:

Mara de Ioan Slavici,Ciulinii Baraganului de Panait Istrati,Viata la tara de Duiliu Zamfirescu,La conac de Ion Luca Caragiale,Cartea Nuntii de George Calinescu,Jurnal de Titu Maiorescu,Viata ca o prada de Marin Preda, Catastrofa de Liviu Rebreanu, Creanga de aur de Mihail Sadoveanu, Morometii de Marin Preda, Ultimul berevoi de Vasile Voiculescu.Eu pe acestea le-am facut in clasa a 9-a.Am facut si poezii cateva.