| NegomireanuAlexandru a întrebat:

Stiti cumva ce opere nu vor fi incluse in bacalaureatul de la romana din 2020 pe profilul tehnologic?

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Atenție ce excluzi din invățare: ministra a zis că nu intră materia coresp. sem II dar n-a zis care e aia! E interpretabil până nu trimite școlilor ceva scris

| Zorn a răspuns:

Nu vor intra poeziile lui Nichita Stanescu, Ion Barbu, Marin Sorescu. De asemenea, nu intra nici "Morometii" de Marin Preda, nici "Iona" de Marin Sorescu.

| NegomireanuAlexandru explică (pentru Zorn):

De unde stiti

| Zorn a răspuns (pentru NegomireanuAlexandru):

Pentru ca in mod normal, asa ar trebui sa fie. Exista o programa si o planificare care trebuie respectata de catre toti profesorii. Nu predau ei cand si cum au chef materia. Acum, ca mai pot sa isi imparta orele într-un anumit fel pentru o lectie sau alta, asta e altceva. Daca nu ar exista o planificare ce trebuie respectata cum crezi ca s-ar da simularile? Pentru simularea asta, care a fost amânată, nu intrau operele si autorii pe care i-am enumerat. Din moment ce orele au fost intrerupte, tot asta se considera materia ramasa "nepredata" si care nu va intra nici la BAC, pentru ca nu a fost facuta. Acum, daca unii profesori au reusit sa le parcurga, cu atat mai bine.

| NegomireanuAlexandru explică (pentru Zorn):

Deci pe semestrul doi la profil tehnologic nu se mai dau operele Iona de marin sorescu si Leoaica tana iubire de Nichita stanescu?

| NegomireanuAlexandru explică (pentru NegomireanuAlexandru):

M-am uitat pe ce am facut si cred ca riga crypto am facut-o pe semestrul intai de aia intreb mai mult

| Zorn a răspuns (pentru NegomireanuAlexandru):

Da, asa ar fi normal, sa nu se mai dea. O sa revina completari ulterioare de la minister si vom vedea.

| Zorn a răspuns (pentru NegomireanuAlexandru):

Https://www.portalinvatamant.ro/......-9306.html

S-a afisat programa, s-ar putea sa intre Barbu.

| NegomireanuAlexandru explică (pentru Zorn):

Nu inteleg tata ce e pe siteul ala daca ma ajuti iti multumesc.Bine iti multumesc si pentru asta mersi