| anonim_4396 a întrebat:

Stiti cumva daca au gasit americanii armele alea pentru care ziceau ca invadeaza Irak-ul? Dar pe teroristii pentru care au invadat Afghanistanul? De ce credeti ca sunt asa de nesintiti?

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu stiu daca sunt nesimtiti, doar dispun de forta necesara pentru a-si sustine interesele. La fel au facut in istorie toate imperiile si de fiecare data dreptate au avut invingatorii.

| FearNoEvil a răspuns:

Pentru ca au gasit tari mai slabe pe care sa invadeze. Gandeste-te: de ce nu ataca Coreea de Nord sau Iranul? Pentru ca le este frica sa nu pateasca si ei ca si japonezii la sfarsitul celui de-al Doilea Razboi Mondial.

| bruno9432 a răspuns:

Nu le-au gasit in Irak. probabil vor mai cauta si prin Iran ...si daca nu vor gasi nici acolo, mai gasesc ei o tara mai slaba de invadat.
Americanii se nasc cu conceptia ca ei sunt centrul lumii, si asta se vede in toate aspectele nu doar in politica.
Se erijeaza in aparatorii lumii (dar intai creeaza un dezastru ca sa aiba unde interveni), exista ONU, NATO dar sunt bune doar atunci cand sunt de acord cu ei, ei sunt motorul economiei internationale - deci daca ne merge prost pentru ca investim absurd in razboaie hai sa creem o criza generala... e trist pentru ca au o mare influenta asupra intregii lumi, dar interesant de vazut ce atitudine "prietenoasa" abordeaza fata de cei de care le este frica - Rusia, China happy
Gabriel Garcia Marquez spunea ca daca nu ar fi existat Fidel Castro, America de sud ar fi fost doar un al stat din SUA...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai, nu stiu daca au gasit ceva dar se vede clar ca s-au dus dupa petrol dar mai e o chestie, Rusia are arme de distrugere in masa, arme biologice....de ce nu se duc si acolo sa ceara armele sau sa dea presedintele jos thinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai au recunoscut ca nu au gasit nimic, dar nici nu conteaza, ala era doar un motiv. L-au fabricat, nu era ala fabricau altul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Singura arma pe care au gasit-o le confera libertatea de asi sustine interesele economice...