| CravataAlbastra a întrebat:

De ce sunt atentate in Siria, Irak? Care este cauza, cine sunt teroristii si ce vor? Si ce alte state au probleme de genul?

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Petrolul fiind cauza, au reusit sa puna mana pe el, altfel nu mergeau de dragul pacii eterne in prafu ala de irak

| CravataAlbastra explică (pentru mgtow):

Cine a "pus mâna" pe petrol si cine il vrea inapoi?

| CM7YRE a răspuns:

O sa fie tot felul de pareri impartite si fel si fel de teorii. Ideea concreta e ca "cineva" vrea "ceva anume" exp: sa faca rau, sa aiba putere/bani, sa fie lucrurile ca el/ea etc. E vorba de un concept, o neintelegere, o situatie anume etc.

| Plato a răspuns:

Vezi cum s-a format Israel, si vei intelege.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E simplu, se bat pe orase, cine sa conduca, ca un fel de "bataie intre primari", da ei nu sunt primari. Sunt grupuri cu interese diferite, si fiecare vrea monopolul in zona.
Trimite "primaru vasilica ceva oameni peste "primarul costica". Dar atentie, primarul vasilica poate fi sprijinit si de guverne de afara, pentru diferite interese, petrol, gaze naturale, mine, etc. Atunci vine x guvern de afara, si stim care e, de fapt sunt 2 mari si late, vine x guvern de afara si zice,
-Ba vasilica, eu iti dau arme, iti trimit echipamente, masini, Te duci iei orasu in primire, daca se impotriveste cineva, vedeti voi, dar cand ajungeti acolo la putere, ne vindenti noua petrolul, dar in moneda noastra, si la pret bun.
Zis si facut, se duce vasilica peste costica, da costica are alt guvern care ii sustine, care la randu lui, trimite si ei arme si ajutoare masini echipamente. Ca vor si ei petrol la pret mic, si in moneda lor.

Cam asa sta treaba, metaforic asa am povestit.
Sunt 2 tari mari si late care se bat pe siria. America si Russia.
Americanii sunt cu rebelii, si rusii cu bashar al asad. Bashar al asad probabil ca vrea cu rusii ca altfel nu mai avea suport de la ei, si americanii vor si ei o bucatica din placinta. Mai o stire falsa, mai il acuza pe asad de genocid, ca sa aiba motiv sa le mai arunce cate o bomba. Aialalti raspund si ei si le mai bombardeaza rebelilor depozite de armanent, orase care sunt conduse de rebeli, dar sunt majoritatea civili acolo, astialalti mai trimit iar arme, civilii devin si ei implicati, ca au membrii ai familiei morti, si zic ca din cauza lu bashar al asad, si nu mai vor actualul guvern la putere, si se duc sa se razbune, cu bombe si ****. ce fac ei acolo.

| CravataAlbastra explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru explicatie, foarte creativa si pe intelesul tuturor. happy

| Stropdeploaie a răspuns:

Petrol..Petrolul este de vina! Americanii au vrut sa stapaneasca zona aia! Dar n au reusit! S au intors acasa cu coada intre picioare! Chiar daca au reusit sa l asasineze pe sadam Husein! N au reusit sa stapaneasca zona aia!

| UserulAnonim a răspuns:

Una dimtre cauze ar fi prezenta musulmanilor Shiitsi si Sunnitsi, care nu se inteleg intre ei. Pe langa asta, conflictul cu Siria, Palestina si lupta kurzilor de a obtine independenta.

| CravataAlbastra explică (pentru UserulAnonim):

Ca tot veni vorba de kurzi, ce poti sa-mi spui despre ei? In special despre kurzii care au imigrat in alte țări (respectiv si in România). Care este situatia lor politica? Am inteles ca nu au un stat independent format.

| CosminAka123 a răspuns:

Principala cauza o reprezinta religia. Teroristii sunt "credinciosi" ai lui Alah ( Dumnezeu) si eu cred ca ei vor sa demonstreze ca religia lor este cea mai smechera laughing) de acolo si Allahu Akbar, care înseamnă Allah e mare.