| Fury a întrebat:

Stiti cumva testarea dintr-a opta se da separat, adica un test la mate si unu la romana sau iti da mai multe foi in care sunt intrebari si din mate, romana, geogra, isto, bio, muzica, chiar si desen, cicathinking
Stie careva cum este?
Multumesc

7 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

SEPARAT! fara nicio muzica sau desen.

| MisterKat a răspuns:

Salut! Nu o sa iti dea teste din muzica, bio, desen etc. mi se pare o absurditate sa dai teste din niste materii de "cultura generala". O sa iti dea teste/examen din materii de baza precum: limba si literatura romana(doar suntem in Romania, nu? Limba oficiala este romana), matematica(trebuie sa stii sa faci niste calcule elementare) si Istoria Romaniei sau Geografia Romaniei(la alegere din ce iti place tie). Daca esti prin clasa a 7-a nu iti fa planuri referitoare la examene, tembelii astia din Parlament or sa schimbe iarasi structura examenelor, asa ca nu te mai stresa(daca nu vrei sa innebunesti din cauza prostilor din Parlament care modifica legiile dupa cum li se scoala lor vreo idee)...

Succes!

| Locre a răspuns:

Pentru ca si eu sunt intr-a opta iti spun cum se va da.Va fi un examen mai exact o testare numai la matematica si la romana din clasele 5-8.Asa a ramas valabil.Eu credeam ca stie toata lumea ca asa este, dar cum astia din minister ne-au intors pe toate partile si cu tezele lor unice si cu toate, e normal sa ramanem putin in ceata.

| Locre a răspuns:

Daca erau intrebari din toate obiectele enumerate de tine insemna ca dam teste PISA.Insa a ramas cu testarile la matematica si la romana.Atat!

| Locre a răspuns:

Am gresit si eu... vroiam sa spun doua testari:una la mate si alta la romana din clasele 5-8, dar intelegi tu.

| Locre a răspuns:

MisterKat, nu mai e cu istoria si geografia, caci astea erau pana intr-a 7a si se daddeau teze cu subiect unic.Acum se intra mai greu la liceu, deoarece testarile astea, avand in vedere ca, cuprind materia din toate clasele gimnaziale, sunt mai grele decat ce se dadea inainte.Norocosi au fost cei din generatia trecuta, ce n-as fi dat sa fiu in locul lor, decat sa ma chinui cu matematica asta...

| 4ÐuTz a răspuns:

Testarea o dai numai la mate si romana ( separat ) dar dai si teze normale care le-ai dat si-ntra 5-a la mate, romana, geogra sau isto ( deoarece in catalog este o rubrica la aceste materii unde trebuie scrisa nota tezei ). Toate se calculeaza dupa cum se stie... 50% media din clasele 5-8, 25% tezele unice ( din clasa 7-a ) si 25% evaluarea nationala ( cea care se da acum )