| Fury a întrebat:

sunt din Iasi si trec intr-a opta. La anul trebuie sa aleg un liceu si nu ma pot hotari intre Racovita si National. Unde se invata mai mult? Si in legatura cu testarea dam doar evaluarea nationala la mate si romama sau pe langa asta trebuie sa dam niste examene speciale pentru. aceste licee? Dam si ceva cu pisa unde ne intreaba si din muzica, desen pe langa mate, romana, stiinte etc? Ca mie nu prea imi surade chestia asta cu Pisa
Multumesc

3 răspunsuri:
| ionica56 a răspuns:

Si eu si eu Iasii.happy

Eu cred ca la Racovita este cel mai bine!

| sensesDelight a răspuns:

Hei. Și eu sunt din Iași, trec într-a opta și învăț la Racoviță, așa că am să-ți vorbesc din cunoștințe și din păreri personale despre ambele licee.
Ei bine, eu una la Racoviță vreau să rămân și să fiu la profilul Mate-Info. E greu, dar m-am obișnuit cu atmosfera și cu pretențiile profesorilor și cred că sunt pregătită. Odată ce îți intri în ritm ai să vezi că nu e chiar spaima Iașiului, Racoviță ăsta. E un liceu normal, numai că e mai bănos, fapt care mie mi se pare foarte deranjant. Pretențiile sunt mai mari de la profesori din cauza asta. I mean, fondul școlii costă 5 milioane pe semestru + reparațiile care le fac lunar și profesorii care vor cadouri la fiecare aniversare. ^_^ Eu nu sunt genul de persoană care să iubească fițele astea, așa că nu prea le înghit. În schimb, ca învățătură & profesori, merită cu siguranță. Trebuie să ai peste 9, 30 media generală, pentru a putea intra la oricare profil mai întâi. Abia apoi se iau în calcul tezele, examenul ș. a. m. d.
La Național este mai ușor, mai libertin și este unul dintre cele mai bune licee din Iași. Nu cred că sunt pretenții la fel de mari și nici bani atât de mulți puși pe tavă la ședințe, dar din câte aud eu se învață fain și acolo. Știu că trebuie să ai peste 9 ca să intrii.
În rest, tu trebuie să alegi liceul și profilul care ți se potrivește. ^_^ Și mie îmi e greu să mă decid, dar deh, pretențiile părinților + ambițiile mele au hotărât Mate-Info și apoi avocatură. Baftă! :*

| Fury explică:

Ms. in legatura cu examenele, dupa ce le dau pe alea pe care le dau toti elevii, evaluarile alea nationale al mate si romana, trebuie sa dau niste examene speciale pentru. a intra la Racovita?