| Candea a întrebat:

Stiti emisiunea aia pe discovery - tehnici esentiale de supravietuit cu bear grylls?
din tot sufletul as vrea sa stiu cum se numeste chestia aia care scoate scantei cand o freci cu cutitul, si de unde o cumperi.
funda!

Răspuns Câştigător
| ArmywCode a răspuns:

Amnar, dispozitive aprins focul
amnar, amnare, dispozitiv aprins focul
Amnarul este un dispozitiv format din 2 parti: magneziu + otel. Frecarea celor 2 parti produc scantei cu o temperatura extrem de ridicata. Se foloseste pentru aprinderea focului. Avantaje amnar contra bricheta, chibrit: functioneaza in mediu umed, rezistent la apa, nu este influentat de altitudine, nu se strica piatra, nu ramane fara gaz, nu se sparge, foarte usor, utilizare extrem de indelungata (3000-5000 folosiri). Posibilitatea de a aprinde focul va poate salva viata, este extrem de important ca in orice drumetie, camping etc sa fiti capabili sa aprindeti un foc in orice conditii atmosferice (vant, ploaie, furtuna). Amnarul si cutitul sunt 2 obiecte absolut indispensabile in orice calatorie, drumetie, camping.

| Candea explică (pentru ArmywCode):

Si care e marimea?

| ArmywCode a răspuns (pentru Candea):

Lungime: 11.7 cm
Diametru: 2.3 cm

6 răspunsuri:
| 0x11111051 a răspuns:

Cremene, si se poate de comandat din China la pret foarte mic. 20 de lei + 10 lei.

taobao.com

| SparkleO a răspuns:

Salut

se numeste cremene.

| megabum a răspuns:

Se numeste cremene si nu stiu exact de unde o cumperi, dar poti face rost de ea singur. Se gaseste in balastru (pietris) dar foarte rar. Funda?