| jedi a întrebat:

Stiti voi. Dumnezeu, Biblia, Iisus si toate povestiile despre ei si cei care au plecat de la ei sau cei care au fost creatzi. noi suntem invatatzi sa credem in puterea lui Dumnezeu si sa traim cu el in suflet[chiar daca majoritatea nu o fac] uitatzi as avea si eu niste nelamuriri ce contrazic in detaliu ceea ce spun cei crediciosi, trimisi lui Dumnezeu. De exemplu: se spune ca ne tragem din adam si eva. well. asta ar inseamna ca ei doi sa se culce, sa fac copi care la un momendat sa se culce intre ei sau tata cu fica ori mama cu copilul [pentru evolutzie]. stiti ca asta ar inseamna pacat si plus ca n-ar iesi copi normali odata ce doi copi fratzi de sange se culca intre ei. pe langa asta ar inseamna ca toti sa fim fratzi. daca ar fi asa dc am uitat ca suntem fratzi? pana la urma se spunea ca daca ei doi traiau si nu mancau marul acela din pomul aflat in gradina "lu` Dumnezeu" noi traiam vesnic. ei bine deja suntem 6 miliarde de oameni pe pamant, daca nu murea nici unul? va imaginatzi nu? inca o chestie. inainte ca Iisus sa coboare pe pamant. preotzi de atunci stiau de dumnezeu si existentza lui. de unde? adica dc erau asa siguri ca se numeste dumnezeu si ca exista? caci de fapt Iisus l`ea confirmat cand a ajuns pe pamant. ina fine. se spune ca Dumnezeu ne ajuta daca credem in el "si`l slujim" atunci dc atatea famili "credincioase" sunt bolnave. sunt in cariucior. mor. sau mai grav. copilasi lor mor. chiar daca ei se roaga in fiecare noapte la Dumnezeu. dc? se zice ca daca dumnezeu te ia la el te scapa de suferinta. dar nu se gandeste la suferinta provocata celor care raman aici jos si plang dupa acela pe care la loat? eu am ramas fara mama. si nu pot sa inteleg cu ceo facut imi bine. ca o loato la el. cand eu aveam cea mai mare nevoie de ea. si ar mai fi ceva. fizica contrazice crestinismul sa zic asa. pai toti suntem creatzi? atunci pe El cine la creat? si universul. nu pot sa cred ca daca El nea facut a facut tot universul doar pentru noi. care acus vom disparea. de aceea cred in "extraterestri" si cand zic extraterestri nu ma refe la fintze urate. ci doar la persoane "extra terra" in afara terrei. si ar mai fi cateceva ce nu`mi convine. dar oricum nu cred ca o sa citeasca nimeni. un lucru e sigur, religia e cea care manipuleaza oameni in masa. daca sa-ti faci cruce e un bine dc alte religi interzic asta? ce. aia nu cred in D`zeu? dc exista religi de pareri contradictori fata de alte religi. yeah la naiba laughing oh go on. [scuzatzi greselile de ortografie nu am pofta sa scriu corect fraze asa lungi laughing]

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Musulmanii si evreii ortodocsi te vor aplauda pentru cele spuse (scrise)! big grin

P. s: La fel fac si politicienii.

regis
| regis a răspuns:

Multe intrebari, greu de raspuns.
Referitor la creatie, evolutia e mult mai greu de argumentat iar la un moment dat se ajunge tot la un Adam si la o Eva, nascuti din maimute in aceeasi perioada de timp si in locuri apropiate. Daca intram si in genetica, vom gasi numai argumente care contrazic evolutionismul.
Nu stiu in ce masura fizica contrazice crestinismul, cu siguranta am cunoscut profesori de fizica crestini, iar din cate stiu chiar si Newton a fost credincios.
Religia nu exclude existenta extraterestrilor, ba chiar a fost o discutie recenta in Biserica Catolica pe aceasta tema.
Nu cred ca religia manipuleaza oamenii, putem acuza eventual biserica de acest lucru. Este normal sa existe pareri contradictorii si pe teme fundamentale, cu atat mai mult pe unele simboluri cum este semnul crucii. Mai dureros este cand culte sau chiar religii care propovaduiesc iubirea arunca cu noroi unele in altele pentru astfel de motive.
La intrebarile la care nu ti-am raspuns nu am raspunsuri obiective.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga jedi, eu am citit mesajul tau si iti respect durerea pentru pierderea mamei, regret ca nu-ti pot raspunde decat la o mica parte din intrebare: nu trebuie sa fii egoist, nimeni nu zice ca tu trebuia sa fii mai bine acum ci mama ta (ea este sigur mai bine acum)! trebuie sa te gandesti cu drag la ea si la amintirile placute pe care ti le-a lasat! nu-ti mai pune atatea intrebari, totul se va rezolva. intr-o zi iti vei recapata linistea, nu o vei uita pe mama ta dar durerea va fi mult mai mica!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu Adam si Eva a inceput creatia. Ei au gresit si au ramas in istorie, fiind primii creati. Dumnezeu si-a continuat creatia, in continentul african, asiatic etc. Cum credeti ca a aparut rasa neagra si galbena? Linistiti-va, nu santem frati in urma incestului. Scrie clar in Biblie ca Dumnezeu a populat pamantul, Adam si Eva erau din neamul in care trebuia sa se nasca Isus ca Mantuitor. Dumnezeu stia ca oamenii avand liberul arbitru, vor putea si gresi, deci cand pacatul va cuprinde lumea El va putea trimite un Mntuitor pentru a ne invata cum putem sa ne pastram curatenia sufleteasca si mintala. Sigur ca nu toti am acceptat invatatura lui Cristos si de aici atatea controverse. Fiecare este liber sa creada sau nu, dar nu este liber sa blasfemieze. Santem oameni deci trebuia sa traim in pace si respect.

| jedi explică:

Nustiu ce vrei sa spui "Bula +". nu vreau sa influentzez pe nimeni. sau sa contrazic lumea care crede orbeste doar in biblie. eu imi spuneam niste pareri si nelamuriri. si pana la urma. dc trebuie sai credem doar pe cei care adup argumente pozitive in legatura cu dumnezeu? sunt si dintraceia care aduc argumente negative, poate alea or fi si adevarate? gandeste-te. suntem orbitzi si dresatzi sa credem doar in ceva si sa mergem tot drept indiferent de cate stalpuri neom lovi. in fine te-as ruga daca ai putea mai explicit bula, ca nu am intzeles ideea

| jedi explică:

Carra, nu am amintiri cu mama mea. la un an ce amintiri pot avea?tongue, si nu sunt egoist. dar probabil si ea ar fi vrut sa mai traiasca. si pe langa asta. nu am cum sa uit si nici nu vreau sa o uit. si promit sa mantalnesc cu ea odata siodata. [adica cand voi muri] zicea cineva. ca viata e doar un drum spre moarte iar moartea e asa de sigura de victoria ei incat ne da o viata avantaj thinking dc nu avem toti parte de acelasi avantaj?sad noi cand ne nastem trebuie sa invatam ca vom muri si ca pana atunci vom suferi. ne nastem ca sa suferim. pentru ca nu stiu tie carra cum ti se pare. dar sa pierzi pe cineva drag. nu-i usor. poate ai si tu un barbat [daca esti femeie] cum te simntzi cand te gandesti ca poate o sa moara inaintea ta? si asa mai departe

| jedi explică:

Ok otilia. mersi ai fost de ajutor. dar finalul no sa fie niciodata adevarat. pentru ca si daca unul are un telefon mai frumos ca altul deja nu mai e pace si armonie. dc? din cauza ca nu sunt credinciosi sau din cauza ca dumnezeu ne-a dat frau liber la creatzi si tot ce creaz omu este folosit pentru a distruge. cu multi ani cand cineva avea o minge era fericit tot poporul. acum daca unu are dacia e gelos pe ala cu porschele. de cand exista messengerul. netul. si chestile astea. tot mai prost dispusa e lumea. tot mai multe ganduri si stres. si cu cat va continua cu atat mai rau va fi. daca dumnezeu oprea toate astea. probabil era altfel acum, probabil cand faceam un lucru ne gadeam la dumnezeu. dar acum cand cineva ii zice la unu "mama ce te bat sa-mi bag [pit] in mata " si asa mai departe. nu se gandeste deloc la dumnezeu ci la cat de repede ajunge acasa sa joace un cunter strike pe net si asa mai departe fel si fel de cazuri

| jedi explică:

Pardon. "oliana" am citit gresit numele tau

| NobodyANDNothing a răspuns:

Wow. Mare dreptate ai big grin Eu o sa iti spun parerea mea de ateu. Ai spus ca crezi in extraterestrii nu? Ei bine si eu cred, si este foarte posibil sa fie si dovedit acest lucru. Eu cred ca nu Dumnezeu este cauza nostra, si pur si simplu evolutia ne-a adus in acest stadiu. Maimute-Homo erectus-Homo sapiens si in final omul. Dar totusi cred ca e posibil sa fi primit si niste ajutor extraterestru daca intelegi ce vreau sa zic.Ok, universul, exista de aproximativ 13, 7 miliarde de ani, iar cauza lui este explozia numita Big-Bang. Dar cum a aparut aceea explozie? Eu personal cred ca a fost o coliziune ( o ciocnire intre doua sau mai multe universuri paralele) prin urmare au existat un infinit de universuri. Asadar universul nu a avut nici un inceput si nu va avea nici un sfarsit. Acum ce i-au facut pe oameni sa creada intr-o prezenta divina superioara lor? Ai spus ca si tu crezi in existenta unor finte superioare extraterestre...sa ne gandim ca aceste finte au vizitat pamantul acum mii si mii de ani. Oamenii ne avand habar de tehnologia pe care o aveau ''extraterestrii'' au pus totul pe seama supernaturalului si i-au considerat divinitati. Un avion=un inger ( alb si cu aripi) sau un sarpe zburator, depinde de cultura. Sodoma si Gomora = o bomba atomica, etc... mai am exemple dar imi e sila sa le dau pe toate. Deci pana la urma am reusit cat de cat sa explic facerea universului fara a implica un zeu a tot puternic big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru NobodyANDNothing):

(y)

| 3D a răspuns:

Astia care spuneti sa credem in spusele la aia care il contrazic pe Dumnezeu inseamna ca si voi sunteti necredinciosi si vreti sa influentati crestinii pentru a nu crede nici ei in Dumnezeu?