| shippo3313 a întrebat:

Stiu ca daca unul sau ambii parinti sunt cadre didactice esti scutit de taxa de admitere la facultate si primesti reducere la camin. Intrebarea mea e, exista reduceri si la taxele de scolarizare sau acelea sunt platite inegral si de copiii cadrelor didactice? Va multumesc anticipat~

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.277.Copiii personalului didactic aflat în activitate sunt scutiţi de plata taxelor de înscriere la concursurile de admitere în învăţământul superior şi beneficiază de gratuitate la cazare în cămine şi internate."
Fata de aceste prevederi rezulta ca nu poti beneficia de scutiri sau reduceri pentru plata taxei de studii.