| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ce este o zecime, o sutime, o miime. Dar ce este "o unime"? Am scris corect. Am scris asa cum s-a exprimat AnaMaria Prodan.
„vă doresc și vouă măcar o unime din dragostea care este revărsată asupra mea de soțul meu"
https://www.gsp.ro/......85085.html

1 răspuns:
| Yuoia a răspuns:

=)
O unime dupa matematica scolii mele, ar fi 1/1. Deci, un intreg. Cred ca rasfatata aia a vrut sa spuna o miime, sau o unitate (dar unitate din cat?). Iata cum se stalceste limba romana cand nu stii nici matematica!
Apropo, nu are studii juridice? Cum calculeaza "partile" (procentele) din drepturile unei persoane?