| AlexRăzvan531765 a întrebat:

Studentilor la A.S.E. :
La ce sa ma astept la profilurile "Administratie publica" si "Management"? Cata matematica trebuie? Este greu fata de materia de bac? Ce oportunitati voi avea pe viitor?

13 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Oportunitatile depind de noroc si de competentele tale

| AlexRăzvan531765 explică (pentru Yurisa):

Esti sau ai fost la ASE? Daca da raspunde si la restul intrebarilor te rog.

| Yurisa a răspuns (pentru AlexRăzvan531765):

Am prieteni la ASE, dar pe alte domenii: marketing, finante-banci si cibernetica si acolo se face multa mate, dar nu e asa de greu. Nu as putea sa fac o comparatie intre bac si facultate, dar as zice ca este mai dificil dar nu imposibil. Domeniile pe care le-ai enumerat tu nu au o insertie profesionala prea fericita. Daca vrei un loc de munca bun incearva finante banci

| AlexRăzvan531765 explică (pentru Yurisa):

Eu am facut filo si ar trebui sa iau totul de la capat cred ce parere ai?

| Yurisa a răspuns (pentru AlexRăzvan531765):

Tot ce faci te invata acolo, ASE e usor, nu e ca politehnica unde trebuie sa ai o baza in matematica, daca inveti te descurci, nu e mare smecherie

| AlexRăzvan531765 explică (pentru Yurisa):

Multumesc, deci nu trebuie sa am decat bazele din clasele primare? Adica ce se invata la liceu e diferit... Si trebuie doar sa invat ce mi se prada acolo. Vreau si alte pareri totusi.

| Yurisa a răspuns (pentru AlexRăzvan531765):

Eu am fost la sociale, am colegi care s-au dus la ASE la ce enumerasem si se descurca. Succes! ❤️

| Secret0789 a răspuns (pentru AlexRăzvan531765):

Nu este așa, eu sunt la finanțe-bănci anul 3, vin de pe profil uman. Materiile pe baze de matematica sunt oribile, a trebuit sa fac pregătire pentru a avea baza de la mate-info, altfel nu ai șanse. Intr-adevăr ASE are și facultăți mult mai ușoare, dar mai bine ceva mai greu cu care ai șanse pe viitor, decât o facultate simpluță dar cu care să nu ai prea mult noroc în viitor.

| Secret0789 a răspuns (pentru AlexRăzvan531765):

Dar te asigur că și la facultățile specificate de tine trebuie sa știi integrale, derivate laughing

| Secret0789 a răspuns (pentru Yurisa):

Țin să te contrazic, am coleg care a terminat poli, inginerie medicală, iar la
Noi la finanțe are restanta la mate laughing Nu tot ce se face, se învață direct in facultate, este nevoie de o baza serioasă de matematica, evident, nu chiar la toate facultățile ASE ului

| AlexRăzvan531765 explică (pentru Secret0789):

Pai nu poti sa imi zici la astea doua? Daca ai pe cineva. La care e mai greu si ai nevoie de baze si la care sunt oportunitati mai largi?

| Yurisa a răspuns (pentru Secret0789):

Eh, cred ca depinde si e fiecare cum asimileaza informatia laughing

| Secret0789 a răspuns (pentru AlexRăzvan531765):

Am la management unde știu că nu este greu, dar nici nu prea ai ce face după laughing La cealaltă cred că este fix același lucru. Cred că facultățile cele mai utile sunt cibernetica, finanțele și contabilitatea. Ti-ar fi mai greu dar la final măcar ai vedea rezultatele. Multă baftă! happy