| anonimkill a întrebat:

Suma a doua numere este 521.Impartindu-l pe primul la al doilea se obtine catul 5 si restul 35. Care sunt aceste numere?

Răspuns Câştigător
| valy0remus a răspuns:

Pai. a= 5b+35
a+b=521
atunci 5b+35+b=521;
6b+35=521
6b=486 b=81 a=5x81+35=440

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Sînt curios dacă ai înțeles ceva.
În mod normal problema se gîndește astfel.
Dacă nu ar fi acel rest 35, relația ar fi că unul dintre numere ar fi de un număr întreg de ori mai mare decît celălalt ( adică de 5 ori).
Și atunci ce facem?
Din suma aceasta de 521( cele două numere) scădem pe acest 35.
Și vom avea: 521 - 35= 486.
Mai departe.
Acum avem că numărul mare este de exact 5 ori mai mare decît cel mic.
Adică avem 5 părți ( numărul mare ) și o parte ( numărul mic).
Deci, fiecare a 5-a parte din numă rul mare este egală cu numărul mic.
Cu alte cuvinte avem 5 părți, plus o parte = 6 părți.
Acum putem afla cît este o singură această parte, adică numărul mic.
Și facem : 486 : 6 = 61.
De aici rămîne să faci tu.
Știi suma ( din enunț), am aflat numărul mic. Deci îl afli pe cel mare.
Iar la urmă faci și proba.
Gata! Sănătate!

| Cameliapantiru a răspuns:

Sa notam primul numar cu a si al doilea, cu b. A doua conditie se traduce, conform teoremie impartirii cu rest, astfel: a=5b + 35. (deimpartitul, adica a, este egal cu impartitorul-b-ori catul-5- plus restul-35). Prima conditie se scrie matematic a+b=521.
Sa formam un sistem din cele doua ecuatii:
a+b=521
a=5b+35
Din prima, a=521-b.
Rezulta(din ultimele doa randuri scrise) 521-b=5b+35. Trecem necunoscutele intr-o parte si termenul liber in cealalta: 521-35=5b+b. Rezulta, 6b=486. Rezulta b=486impartit la 6, deci b=81. Rezulta, a=521-81=440. Sper ca ti-am explicat problema suficient de clar incat sa o intelegi si data viitoare sa te descurci singur! Daca nu ai inteles, totusi, ceva, intreaba-ma punctual si iti explic! Succes si o seara faina!