| MaxyGo a întrebat:

Sunt anul 1 la facultate la ase daca am restanta la sport trec automat la taxa pe semstrul 2?

4 răspunsuri:
| simina96 a răspuns:

''Disciplina Educatie Fizica si Sport este prevazuta in planurile de invatamant ale tuturor facultatilor din ASE, cursuri de zi (in primele 3 semestre), ca disciplina speciala sub forma de lucrari practice. Se desfasoara cu prezenta obligatore, dar nu este asimilata disciplinelor obligatorii si optionale.

Evaluarea la aceasta disciplina se face prin calificativul ADMIS, SCUTIT MEDICAL sau ABSENT dupa fiecare semestru.

Disciplina Educatie Fizica si Sport se recupereaza integral. In timpul sesiunii de restante, studentii care nu au promovat disciplina, nu pot recupera decat prezenta unui singur semestru si nu mai mult de o lectie pe zi.

De asemenea, studentii anului I si II care nu au promovat primul semestru isi pot recupera prezenta si in semestrul II din anul universitar in curs.'' Informatiile astea le-am gasit la ei pe site, din pacate eu nu sunt la ase ca sa iti spun exact cum se desfasoara.La mine la facultate de exemplu astfel se procedeaza.

| MaxyGo explică (pentru simina96):

Eu asa auzisem ca daca ai restanta la sport pe primul semestru pe al doilea intri automat la taxa numai pentru cei de anul 1.

| MaxyGo explică (pentru simina96):

Eu asa auzisem ca daca ai restanta pe primul semestru pe al doilea intri automat la taxa pentru cei de anul 1.

| simina96 a răspuns (pentru MaxyGo):

Cel mai bine intrebi la secretariat.