| Corina64 a întrebat:

Buna, anul acesta am terminat anul 2 de facultate, am avut o singura restanta. Este posibil sa ocup un loc la fără taxa dacă am medie dar o singura restanta?

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| Frank51 a răspuns:

Da, dacă ai medie mare. Poți lua chiar și bursă.

| LPCTSTR a răspuns:

Cu suficiente puncte poti fi repartizata la buget indiferent de cate restante ai.
Problema e alta: o restanta inseamna ca automat nu primesti punctele pentru materia respectiva, deci ar trebui sa compensezi cu 9-10 la restul materiilor ca obtii suficiente puncte sa ajungi intr-o pozitie favorabila in ierarhia semestriala.
De exemplu daca ai restanta la o materie de 5 credite, automat ar trebui sa ajungi la peste 200-230 de puncte in acel semestru, deci trebuie sa ai peste 9 la restul materiilor.

| Corina64 explică (pentru LPCTSTR):

Am 220 de puncte in acel semestru

| LPCTSTR a răspuns (pentru Corina64):

Si cate locuri bugetate are specializarea?

| Corina64 explică (pentru LPCTSTR):

Nu știu înca

| LPCTSTR a răspuns (pentru Corina64):

Pai la inscrieri cate locuri bugetate erau? Da-mi siteul facultatii sa caut singur.
Daca ai fi fost la UAIC info, de exemplu, cu 271 de locuri la buget, ai fi prins pana si cu 130 de puncte; insa asta tinand cont ca faculta dispune de 300 de locuri.

| Crackman a răspuns:

Daca ai luat restanta da daca inca o ai nici o sansa