| larousee a întrebat:

Sunt anul 1 la facultate si nu inteleg un lucru. Ce inseamna sa fi integralist? Acum sunt la fara taxa, dar am o restanta. Daca o iau in toamna o sa fiu integralista? Ma chinuie intrebarea pentru ca in regulament scrie ca studentii integralisti au prioritate la locurile de la buget. Sau restanta asta a stricat tot?

Răspuns Câştigător
| Flav a răspuns:

Integralist inseamna sa promovezi toate examenele.
Dupa toamna, daca vei lua acea restanta, vei fi integralista. Bineinteles, acum nu esti, datorita acelui examen, dar oficialitatile se fac dupa sesiunea din toamna. Atunci se vede cine a ramas repetent, cine e bursier, integralist, se face calculul la numarul de credite, etc.
Stai linistita. O sa poti regla totul in toamna. Succes!happy

7 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Integralisti se numesc studentii care-si trec cu brio toate examenele dintr-un an intr-o singura sesiune. Deja ai trecut de prima sesiune, ai picat un examen, deci, il sustii in semestrul acesta (sesiunea 2), nu te mai poti numii integralista. Integralistii isi iau toate examenele dintr-un an intr-o singura sesiune.

| judgement a răspuns:

Integralist se numeste studentul care nu are nici o restanta in prima sesiune de examene, daca ai o restanta deja esti restantier, intereseaza-te cate restante ai voie ca sa ramai la fara taxa, ca si aici este o problema...

mergi la secretariat sau vorbeste cu un profesor sa iti explice, mi se pare ca daca o iei din prma sesiune de restante nu mai ai probleme... ai grija

| larousee explică:

Din ce zic unii pe aici insamna ca un student care a luat toate examenele din prima, toate cu nota 5, iesindu`i media 5. are prioritate fata de cel care a picat un ex, dar are media 9. nu prea e logic! asa am citit in regulament ca studentii integralisti au prioritate la fara taxa. la noi prima sesiune de restante se da in toamna.

| GiovannyGrandiossu a răspuns:

Integralist = fara restante. In functie de facultate, rezultatele se "contabilizeaza" dupa sesiune sau dupa sesiunea de restante. De exemplu la Ovidius se fac cartile abia dupa ce se dau restantele, adica in toamna, dar la ASE Bucuresti dupa sesiunea din mai-iunie (se stabilesc bursele, buget/taxa, camin), nu dupa cea de restante care este in iunie-iulie (pierzi tot).

| smaranditza a răspuns:

Integralist= examenele luate INTEGRAL!
este suficient sa cauti in dex semnificatia cuvantului integral!
dar... bafta multa!

| Cumătru de la Galați a răspuns:

A fi integralist in facultate înseamnă a ști să rezolvi integrale triple și curbilinii.

| GdX a răspuns:

Nu, nu vei fi integralista, integralist inseamna sa nu ai restante dupa fiecare sesiune in parte. Si eu sunt tot anul 1 la facultate si am cautat pe dex pentru ca toti imi spuneau ca sunt integralist si nu stiam ce naiba inseamna. Uite aici: http://dexonline.ro/definitie/integralist