| gaby0211 a întrebat:

Am și eu o nelămurire,sunt integralistă, nu am avut nicio restanță iar in anul 1 am fost la taxă. Este posibil sa trec la buget? Daca da, am prioritate in fata celor care au avut restanțe?

Răspuns Câştigător
| NicoleEazi a răspuns:

Daca in primul an ai fost la taxa si ai invatat foarte bine cat sa nu ai restante ai sanse la buget in anul 2 insa exista o problema, sunt facultati care specifica ca daca esti integralista inainte de restante ai prioritate la buget desi ai medie mai mica ca si unu ce da examenele in restante si i-a note mai mari ca tine insa exista si facultati care fac media la sfarsitul restantelor si atunci desi esti integralista trebuie sa dai mariri pentru buget. Uita-te in contract si citeste faza cu taxa buget acolo scrie negru pe alb in ce situatie esti.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca sa treci la buget, nu este de ajuns sa nu ai restante, ci trebuiesc note foarte mari, peste 9, la toate materiile.

| sierra1 a răspuns:

Întrebă la seretariat dacă și cum poți trece de la taxă la buget. Autonomia universitară se manifestă diferit în centre diferite