| Bogdan_8013 a întrebat:

Sunt anul II la Universitatea Ovidius Constanta, facultatea de Litere (specializarea Studii Americane). Ma intreb, incotro o sa o "apuc" dupa ce termin anul III? Profesor in nici un caz nu vreau sa ma fac, translator? deja sunt prea multi care cunosc limba engleza, si totusi este un job deprimant sa stai in birou toata ziua sa traduci coli de hartie. As avea posibilitatea de a lucra intr-o companie in care pot fi avansat, sau undeva in care sa calatoresc prin tari .sau sa imbin munca de birou cu cea de teren etc. Sau imi dati verdict lucrator la McDonalds? =P Cam ce ar trebui sa fac de pe-acum? Sa imi fac un CV cu experienta? Deja il incarc usor usor.insa nu stiu ce sa fac pe viitor. deci, incotro?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci ceea ce iti place.cine are carte are parte, nu? imbina utilul cu placutul, eu sunt otelar si imi place meseria mea. dar sunt in pericol sa o pierd.si altceva nu prea mai stiu sau daca stiu nu am patalama asa ca eu am o problema. dar tu ai atatea carari deschise.alege.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cred ca poti sa iti cauti un domeniu restrans al limbii engleze care sa te pasioneze (de exemplu limbaj medical sau farmaceutic) si sa devii expert in acest domeniu. Vei fi cautat pentru chestii dificile, provocatoare, interesante.

| summer12 a răspuns:

Banuiesc ca e aiurea sa te intreb dupa atata timp ceva dar.ai facut literatura engleza cu Chesnoiu cumva?(in anul 1 laughing )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa-te ghid turistic! ori pentru straini care vin in romania, ori pentru romani care calatoresc in strainatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa incerci la o agentie de stiriwinking. daca tot scrii pe aici cateva articole si vad ca te pricepiwinking(iti spune cineva care este la jurnalism anul III). Poate ai sansa sa lucrezi la agentii straine cum ar fi Reuters(e pe engleza) sau Associated Press. Iti trebuie munca si rabdare si poate vei ajunge corespondent... daca nu incerci nu reusesti nimicwinking...noroc!