| Erin28 a întrebat:

Sunt!
Ce posibilități de angajare ai după ce finalizezi studiile Facultății de Comunicare și Relații Publice? Cat de greu este să îți găsești un job?

9 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Fiecare om cu PCR-ul (lui pile cunoștințe și relații)

| Erin28 explică (pentru RxTx):

Știu. Dar am o verișoara care a avut job din facultate și chiar nu a avut relații, adică, are o viață modesta. Mă gândesc la faptul că ce contează este și priceperea in domeniu. Incerc sa ma hotărăsc ce facultate ar trebui sa urmez, eu am terminat profilul umanist, și chiar multe facultăți din aceasta filiera mi se par inutile, pentru că este un procent foarte mic de joburi scoase pe piata muncii și mulți doritori, și, ei bine, cine are relații și bani, obține un post.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Întrebarea e spre ce țintești tu, mai exact? CRP e o combinație de jurnalism cu publicitate cu comunicare cu marketing cu resurse umane etc laughing e o ciorbă cu de toate. Loc de muncă găsești, dar majoritatea habar nu au de ce se duc la facultatea aia și de asta nici nu-i ajută la nimic. Pe diplomă îți scrie specialist în comunicare, dar tu poți lucra în agenții de marketing, PR sau publicitate, în televiziune, în presă, chiar și în primărie. În fine, plaja e mare. Dar asta dacă miști ceva în facultate, te remarcă profii și ai puțin noroc.

| Erin28 explică (pentru supadeceapa):

Sinceră să fiu, acum analizez ce oportunitati oferă fiecare facultate și domeniu. Eu voiam sa dau la litere până acum, dar, după cum vedeți, învățământul nu mai e un domeniu atractiv. Cel puțin eu, după cum am văzut că evoluează lucrurile, nu îl consider bun decât pentru oamenii cu un caracter rezistent și care pot face fata la stres.

| RxTx a răspuns (pentru Erin28):

Important e sa știi sa faci ceva cu mâna ta din care sa poti sa iți câștigi propria existență plus să mai dai si la altii copii... Prieteni... Nepoti

Sa le faci la fiecare casa zestre pământ in curte

Complicat cu o facutate dinasta de alergat dupa fluturi
Cai verzi pe pereți

Mai bine faci o scoală de ceva concret care se cauta

Orice nu spun nu dau exemple ca apoi oamenii rai o sa zică ca fac miștouri de si nu fac

Vezi si tu care sunt lucrurile indispensabile in aceasta societate

Mecanic vopsitor electrician instalator
Asiatent social
Ziarist jurnalist jurist avocat contabil
Asistent medical
Medic indiferent de specialitate
Sculele matrițelor lăcătuș frezor armurier
Psiholog Psihiatru Neurochirurg Neurolog Dermatolog
Lucruri din astea clare reale concrete si palpabile din care poți să scoți bani reali
Și te mai și înțelege și omul ce faci ce meserie ai Psihiatru, neurolog, vopsitor auto,
Cu cât este mai clar ceea ce esri cu atât oamenii înțeleg mai bine
Da este doamna inginer Proiectant

| Erin28 explică (pentru RxTx):

Dar eu nu mă pricep la niciun lucru pe care l-ai spus. In plus, in legătură cu ce ai spus mai sus, nu știu dacă e o gluma sau ceva, cu zestrea și casele, dar eu nu intenționez să am copii vreodată, pentru că asta e părerea mea personala. Vreau sa am o facultate care sa mă ajute să mă întrețin pe mine. Și nu sunt inclinata spre vreun domeniu din cate mi-ai spus.

| pagliaci a răspuns (pentru Erin28):

Gresesti, in invatamant intra orice prost, sa stai pe telefon la catedra nu e asa obositor cum pare.

| Erin28 explică (pentru pagliaci):

Te contrazic. Eu am avut profesori prosti, care nu se interesau. Sa știu că nu sunt capabila de așa ceva, mai bine nu mă încumet la o cariera didactică. Pentru fiecare meserie trebuie sa ai o vocație. Eu așa consider. Daca toți cred că în învățământ stai pe telefon și ei bani, de aia avem asa bune rezultatele delă examene.

| haileewatson a răspuns:

Nu conteaza diploma, important e cat de repede inveti, ce stii sa faci, si pe ce oportuniti pui mana. Asadar trebuie sa te angajezi in domeniu inca din timpul facultatii