| joy a întrebat:

Sunt clasa a 11-a si inca nu ma pot decide intre Jurnalism si Medicina.Ambele imi plac, dar voi ce avantaje credeti ca au ambele? Dar dezavantaje? Va multumesc anticipathappyPupics

Răspuns Câştigător
| christian a răspuns:

Jurnalismul e o meserie foarte frumoasawinking si medicina deasemnea, dar nu atat de frumoasa pe cat de complicata. Dar rasplata e pe masura.Ma uit la poza ta si vad o fata blonda, frumoasa cu chip de papusa... te vad prezentatoare de stiritongue

25 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Aceeasi dilema o aveam si eu in clasa a XIa si am ales Medicina. Ma bucur in fiecare zi ca am facut alegerea corecta.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Depinde cat de buna esti si ce tip de om esti. Daca esti mai degraba infigareata (pe langa talentul la scris) poate faci cariera in jurnalism. Aici e nevoie de tupeu.
Daca ai sange rece si o viziune analitica - poti sa faci medicina cu succes. Este o meserie frumoasa, mai stabila decat jurnalismul, dar care necesita mult studiu si o pregatire de specializare pentru tot restul vietii. Acest lucru nu trebuie sa ti se para nemaipomenit de greu, pentru ca orice meserie ai alege, daca vrei sa fii buna profesional trebuie sa te pui la curent cu noutatile.
Daca ajungi un medic bun - vei avea satisfactia de a vedea cum experienta si stiinta ta vindeca oameni.
Amandoua meseriile au in comun faptul ca nu poti avansa prea rapid, fiind nevoie de ani de zile pentru a fii recunoscut si apreciat.
Jurnalismul are si o conotatie negativa - daca ajungi sa scrii doar pentru ca sa poti sa-ti platesti facturile - si nu neaparat din convingere.

Anna
| Anna a răspuns:

Fa ce-ti place tie. Daca ai talent la scris, daca ai citit mult si daca ai o vasta cultura generala, atunci iti recomand Jurnalismul.Medicina e mai grea, nu te poti juca cu vietile oamenilor, dar daca ai pasiune si-ti doresti foarte mult asta, de ce nu? Tu decizi.

Bula
| Bula a răspuns:

Intreaba-ti TOTI PROFESORII!
Ei sunt care te cunosc cel mai bine, aptitudinile tale.
Pentru jurnalism intreaba-ti prima data profesorii de limbi si literatura, daca te considera potrivita.
La urma, poti decide.

assiris
| assiris a răspuns:

Eu zic sa faci medicina caci vei avea multi jurnalisti pacienti, invers e mai putin probabil.

eileen
| eileen a răspuns:

Iti recomand sa dai la medicina. E adevarat, e foarte mult de studiat si trebuie sa fii as in ceea ce faci pentru ca nu te joci cu viata omului dar pe parcurs, banii, faima si pozitia in clasa sociala vor veni.

| mariusres a răspuns:

Avantaje Medicina: oportunitati uriase de emigrare, bani(care vin pe termen lung cacalau chiar daca rezidentii o duc mai greu la inceput), relatii puternice in lumea bine-vazuta, a intelectualilor, pile etc, satisfactie(care e uriasa in cadrul acestei meserii)
Dezavantaje medicina: mult de invatat si de muncit, trebuie investit mult timp(dar merita!), facultate putin mai scumpa daca nu intri la buget.

Avantaje jurnnalism:poti deveni vedeta, persoana publica....altceva nu gasesc bun in meseria asta happy

Dezavantaje jurnalism: meserie prost-vazuta, se ajunge sus doar cu pile, incepatorii sunt trimisi la sate sa intrebe babele cine le-a violat, salarii mici, risc de concediere mare, fara perspective prea mari pe termen lung, doar daca nu vrei sa ajungi andreea esca 2 happy

| LuS[z] a răspuns:

Ca medic ai de muncit foarte mult iar ca jurnalist...sa fim seriosi; daca nu ai "contacte"nu vei avea acces in lumea presei decat poate cine stie ori sa ai noroc ori sa fi absolvit facultatea cu medii mari.

| borsec a răspuns:

Eu as opta pentru jurnalism, este un domeniu mult mai atractiv de cat medicina, intri in contact cu diverse personalitati, cunosti persoane influente, poti intra sa lucrezi intr-o televiziune, media, la redactia unei reviste ca sunt o gramada pe piata.

| RamonaMn a răspuns:

Eu ti'as recomanda sa optezi pentru ce'si doreste sufletul tau.Trebuie as existe o mica diferenta intre cele 2. Jurnalismul implica lucru pe teren dar si conatctul cu diverse personalitati.Medicina este un domeniu care cuprinde mai multe ramuri deci ai mai multe alegeri insa este cam greu de studiat medicina.Deci alege unde te duce constiinta. happy
Spor!

| gabrielutzu a răspuns:

Du-te la jurnalism, lasa medicina ca-i nasoala.

| CAsToReL a răspuns:

Daca dai la e medicina e mai fun, poti sa te imbraci in asistenta... sa consulti oameni... sa le iei pulsul... Asa ca jurnalista ce poti face? Sa stai cu microfonu / pixu in mana toata ziua? That's not fun.

| karina_6403 a răspuns:

Tu stii cel mai bine. In ambele cazuri ai sa te intrebi cum ar fi fost daca ai fi facut cealalta alegere. Eu mi-am dorit sa fac jurnalistica foarte mult, dar nu sunt "taiata" pentru asa ceva si pana la urma am ajuns sa fiu programator happy
Acum dupa 7 ani, cred ca mi-ar fi parut rau sa raman la jurnalistica pentru ca daca nu ai pile sau nu te cheama Monica Gabor (Columbeanu mai nou) nu prea vad mari perspective happy
Dar asta e parerea mea. Eu zic sa dai la amandoua (din cate stiu jurnalistica e cu dosar, pentru medicina ai sa ai in schimb de tocit). Vezi tu ce iese.

| annagabi a răspuns:

Cum ai ajuns la aceste optiuni? Nu stiu, dar tu ma faci sa-ti raspund la intrebari cu alte intrebari! De exemplu ce profesii au parintii tai? Te-ai gandit sa urmezi cariera vreunuia dintre ei? Daca ai sa te uiti in jur, cam 90% urmeaza cariera unuia din parinti.La inceput poate fara prea multa convingere, dar ulterior isi dau seama ca au facut alegerea corecta, nu e un moft, eu cred ca genetic suntem dotati pentru una sau alta din meseriile parintilor(asta daca nu au amandoi aceeasi meserie).

| sigmanet a răspuns:

Mai railor, lasati fata in pace... nu o zapaciti asa... ea chiar vrea sa aleaga...
deci:
- pentru medicina trebuie sa te inarmezi cu rabdare. Pana la 30 de ani o sa tot inveti, si chiar si dupa aceea. Dupa facultate urmeaza rezidentiatul, iar dupa rezidentiat - in cazul in care vrei sa fi un doctor bun - trebuie sa ai contact cu tot ce misca in lumea medicala.
Totusi, este o meserie frumoasa, si sincer, nu am auzit nici un doctor sa se planga vav de alegere.
- pentru jurnalism insa trebuie sa fi "cutra". Daca tu crezi ca esti in stare sa modifici realitatea astfel incat din orice prostie sa faci subiect de senzatie, si asta fara sa ai remuscari, daca poti sa scrii de rau despre cineva desi sti sigur ca nu o merita, atunci poti opta pentru jurnalism.

Orice ai opta sa urmezi gandeste-te la 2 lucruri:
- cum sa faci sa intrii "la stat"
- alege meseria dupa "media oamenilor" din acea profesie. Nu te gandi din start ca o sa ajungi mare doctor sau jurnalist. Daca o sa ajungi cel mai bun este foarte bine, dar nu uita niciodata ca viata este o "curva".
Si nu uita ca totul depinde de tine! Daca vrei, poti muta muntii din loc!

| nicolbutnaru a răspuns:

Medicina. Daca poti. La jurnalism intri mai usor. Poti sa faci jurnalism si la ff, la particular, in timpul facultatii de medicina. Dar nu au nicio legatura. Nu inteleg optiunile. In medicina trebuie sa inveti mereu, toata viata, daca nu vrei sa devii un biet medic de tara. Dar daca iti place medicina, mergi pe directia asta, e o profesie pe cat de riscanta, pe atat de interesanta si frumoasa. Depinde mult de specializare. Daca alegi jurnalism, exista riscul sa nu devii niciodata jurnalist. Sunt sute de mii de jurnalisti pe hartie in tara asta. Ca sa devii un jurnalist bun, de investigatii, de exemplu, trebuie sa ai, in primul rand, nas/ fler, iar mai apoi sa te orientezi spre ce fel de presa vrei sa faci. Vedetele din televiziuni nu sunt jurnalisti. Sunt buni moderatori si au fata. Dar au urechile pline de hands-free-uri si de cele mai multe ori intrebarile inteligente nu li se datoreaza. AVANTAJE ca jurnalist: comunici si te comunici, iti faci surse/ relatii/ prieteni (atentie aici! nu poti sa mai scrii adevaruri despre unii), calatoresti mult, ai acces la informatii, esti intr-o continua goana dupa adevaruri (uneori extrem de relative), capeti incredere in tine (sa n-o dai in tupeu).
DEZAVANTAJE in jurnalism: pe jurnalisti nu-i agreeaza nimeni in mod sincer, nu ai viata personala, daca te implici total, nu castigi bine, poti fi dat in judecata pentru calomnie sau insulta, trebuie sa muncesti mult sa urci, sa demonstrezi ca poti, trebuie sa fii permanent informat, in toate domeniile, esti la dispozitia evenimentului - poate sa te trimita sefii la inundatii de ziua ta sau sa investighezi un caz de Craciun, poti sa te transformi fara voia ta in paparazzo, poti sa dai articole care nu apar niciodata fiindca nu te mulezi pe politica editoriala a ziarului, poti deveni frustrat cand seful iti cere sa faci o stire care nu-i adevarata, sa fii pus sa rogi oamenii sa minta- vezi cazul unor televiziuni comerciale din Romania. Si tot asa...
AVANTAJE in medicina: esti iubit si respectat, castigi bine (depinde de specializare), lucrezi intr-un mediu curat, steril, ai satisfactia muncii, cunosti oameni din medii sociale de elita, poti accesa burse in strainatate, te cunosti pe tine, cunosti tot ce tine de corp si functiile lui, ajuti oamenii si ai week-end-uri! Cel putin stii cand lucrezi si cand nu!
DEZAVANTAJE in medicina: risti sa ajungi la tara, dar poti sa faci naveta si sa te bucuri tot ce inseamna mediul rural, trebuie sa inveti continuu, sa te adaptezi noului din domeniu, poti fi data in judecata pentru malpraxis, abuz in serviciu, neglijenta in serviciu, daca lucrezi mai ales la Urgenta poti avea esecuri...
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa te gandesti f bine la ce alegi sa nu faci k mine sa te inseli singura.eu am ales ceva ce credeam k imi place si acum imi dau seama ca am gresit. alege cu inima nu cu buzunarul! nu conteaza ce alegi important e sa iti placa f mult! succes la bac!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca-ti place sa citesti, daca ai citit tot din bibliografia de scoala si inca pe atat, cel putin, daca ai talent la scris, la compuneri, daca ai fost la olimpiade la romana, daca stii bine macar o limba straina si ai talent la limbi straine, in general, in general...atunci e ok sa te gandesti la jurnalism. Daca -ti place fizica si o stii bine de tot, daca esti capabila sa rezolvi toate problemele de chimie pe care le poti gasi, daca -ti place anatomia si o stii bine de tot ( mai ales asta de a 11-a ) dar gandeste-te ca ar trebui sa te pricepi la tot ce inseamna biologie, daca esti pregatita sa inveti timp de 6 ani ( plus inca 5 ...plus...)cam de 10 ori mai mult decat la oricare alta facultate, daca nu-ti vine rau cand vezi sange, voma, urina, materii fecale, atunci te poti gandi si la medicina! Dar sa stii ca e o distanta foarte mare intre aceste doua optiuni ale tale, asa ca mai cugeta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sper sa nu te vad niciodata la stiri!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sper sa te vad niciodata la stiri! Poate doar pe 0tv...:tonguetonguetongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sper sa nu te vad niciodata la stiri!tonguetonguetonguetongue
La TV nu ne trebuie fete care jignesc oameni de pe site-uri!
Si nici de doctori ca tine nu avem nevoie...mai bine emigrezi. poate in Congo! Bafta in Congo!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, draga joy... Pot sa-ti spun ca ambele profesii care le ai in viziune sunt importante...Desigur ca pentru a fi medic trebuie sa fii pregatit moral pentru ca poti sa ai unele situatii in care sa nu stii ce sa faci... A fi jurnalist insa este mult mai simplu, cred eu... Dar cum iti vei aranja viata trebuie sa decizi doar tu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna joy! Eu sunt in primul an la JURNALISM, si iti spun sincer ca facultatea ii destul de grea si daca crezi ca nu o sa iti placa nu o sa poti face fata...si intr-adevar in comparatie cu medicina ii mult mai atractiva si interesanta. Te sfatuiesc sa te gandesti bine inainte sa iei o decizie...si gandeste-te ca dupa ce termini aceasta facultatea poate o sa fii prinsa tot restul vietii in panza acestui domeniu...si daca nu o sa iti placa o sa iti faci in sila datoria...Si un jurnalism trebuie sa renunte la multe lucruri pentru a ajunge unde isi doreste... ORICUM DECIZIA ITI APARTINE! SI BAFFFFTA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am o problema asemanatoare nu ma pot hotara la ce facultate sa ma duc.cand vreau la jurnalism cand la psihologie.nu stiu ce sa facsadvreau sa am o meserie de viitor care sa fie cat de cat platita dar sa imi placa.as vrea sa am o meserie in care comunicarea sa fie de baza.nu stiu ce sa fac.

| dragosi a răspuns:

E mai usor la jurnalism, poate te ajuta si frumusetea. Dar daca vrei sa te faci salvatoare de vietei, medicina e alegerea buna. Daca alegi medicina pregateste-te sa te chinui ceva ani.