| RazvanPaun a întrebat:

Sunt clasa a 11-a si vara asta urmeaza sa ma mut in Germania. Am o corigenta. Poate sa imi afecteze corigenta respectiva transferul (adica sa nu imi dea scoala actele sau sa nu pot sa plec)?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Documentul care se elibereaza de catre orice scoala preuniversitara din Romania si care evidentiaza situatia scolara a elevului se numeste "foaie matricola". In foaia matricola se inscriu anii scolari promovati si media /an de studiu corespunzatoare fiecarei discipline studiate.
Scoala de la care pleci iti va elibera foaia matricola doar ca, din continutul acesteia, va lipsi clasa a 11-a!
Cum nu poti sa stii cata relevanta va avea acest document pentru acceptarea la o scoala din strainatate, ar fi de preferat sa pleci cu anul scolar 2016-2017 incheiat. Si apoi, nu cred c-ai dori sa repeti clasa a 11-a in cazul in care, din anumite motive, va trebui sa te intorci in tara!

2 răspunsuri:
| AnthonyWhite a răspuns:

Nu afecteaza
arata-i ceva la prof de te-a lasat

| Marta_Anghel_1997 a răspuns:

Nu te afectează cu nimic numai dac ești repetent.Corigenta nu te va afecta deloc