| Ionut2143 a întrebat:

Sunt clasa a 12-a si nu stiu engleza si se apropie competenta la BAC din engleza. Acum profesoara ne tot aduce variante pentru proba orala dar nu stiu ce sa vorbesc la ele desi inteleg ce vor sa zica...care ma poate ajuta in privinta daca am o sansa sa intru in bac ca tot ma ameninta...

7 răspunsuri:
| pastru009 a răspuns:

De ce te-ai dus la profil filologic sau pe ramura unui liceu in care vei da bacalaureatul la engleza sau franceza? Daca nu ai invatat, nu vei putea recapitula asa dintr-o data. Daca vrei sa stii engleza este mai grea din punct de vedere gramatical acum ca tu nu stii prea multe despre ea. Poti incerca, dar nu cred ca sunt sanse mari sa iei bac-ul, acolo la gramatica fiind foarte multe timpuri si expresii verbale etc. Poate ca o sa il treci, dar daca nu inveti engleza de a 9-a, a 10-a si a 11-a pana ce vine bac-ul slabe sanse sa il treci. Pune-te pe treaba Razvane! Cu bac-ul nu-i de gluma, si vad ca ti-ai dat seama pe ultima suta de metri!

| Ionut2143 explică (pentru pastru009):

Sunt la mate-info deci nu am nicio treaba cu engleza. Si in plus engleza la bac ii competenta

| pastru009 a răspuns (pentru Ionut2143):

Gresit domnisorule! Info, sau informatica are legatura cu engleza, ba chiar foarte mult.Pentru a te angaja la un centru de informatica sau la slujbele ce necesita filiera informatica(si mate de asemenea) trebuie sa stii engleza! Si cred ca si o a doua limba(poate ma insel), dar oricum engleza e pe primul loc!

| Peaches a răspuns:

Hai, ca poti! Straduieste-te putin!

| theodorafemme2001 a răspuns:

Nu are cum sa te lase pedinafara. Vei intra cu siguranat in examen!

| MitroAlex94 a răspuns:

Daca zici ca intelegi ce zice construieste un raspuns in romana si apoi incearca sa-l traduci in engleza. Poate doar vrea sa te sperie.Tre sa intri.

| LightOfDeath a răspuns:

Sunt a 8-a... dar ma descurc destul de bine la engleza, variantele pentru proba orala iti cer sa raspunzi la intrebari?
Daca crezi ca te-as putea ajuta macar putin da-mi id-ul tau de mess.