| anonim_4396 a întrebat:

Sunt clasa a 8-a si cred ca unele lectii la geometrie sunt inutile. De exemplu distanta de la un punct la o plan, teorema celor 3 perpendiculare si mai ales unghiul dintre o dreapta si plan. M-am uitat pe modelul de examen la matematica si in niciun exercitiu nu-mi cere distanta sau sa folosesc t3 sau unghiul dintre o dreapta si plan. Acolo vad doar exercitii din clasa a 7-a pe care stiu sa le fac si la geometrie la cele de a 8 - a cere arii si perimetre, in niciun caz ce lectii am spus la inceput. Cei care au fost a 8-a, v-a trebuit aceste lectii? Mie imi par inutile. Cine-mi raspunde clar si rapid are funda.

6 răspunsuri:
| ladyMillion a răspuns:

Dragul meu/ draga mea, ce intelegi tu prin "inutile"? Doar faptul ca exista multe sanse sa nu pice la examen? Poate nu o sa pice la examen, dar asta nu inseamna ca sunt inutile. Sunt chestii de baza care iti vor servi la probleme mult mai complexe care pot pica la bac sau la examenele de la facultate (dar depinde de profilul pe care vei merge mai incolo) si chiar te poti confrunta cu ele in viata profesionala (dar si aici depinde de profesia pe care ti-o vei alege). Nu mi-a picat genu' asta de exercitiu la examenul dintr-a 8-a, in schimb la bac m-au ajutat mult bazele astea la o problema de geometrie. Daca nu vrei sa mergi mai tarziu pe un profil real, poti sa inchizi ochii si sa mergi mai departe cu riscul ca s-ar putea sa-ti pice asta la examen, dar cel putin nu vei intalni asta mai tarziu. In caz contrar, te sfatuiesc sa incerci sa intelegi lectiile pentru ca te vor ajuta mai tarziu. Bafta!

| Superior a răspuns (pentru ladyMillion):

Sunt inutile in orice, doar la scoala utile, in viata de zi cu zi INUTILE. Sa nu zic ca de unele chestii le deduci din proprie logica dar daca nu faci o explicatie de **** ti se scade si iti **** viitorul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unii vor sa aprofundeze, examenul de clasa a-8-a nu aduce sfarsitul matematicii. Urmeaza 4 ani de liceu si poate politehnica.

| maxpaynelol a răspuns:

Vreau sa dau la stiinte sociale sau filologie! Am spus ca mi se par inutile pentru ca nu am vazut la niciun examen sa se dea. Distantele si teorema celor 3 perpendiculare mi se par cele mai usoare pana acum insa lectia unghiul dintre o dreapta si plan nu o inteleg deloc. Ne-a spus profesorul la inceput de an ca in semestrul 1 ne vom pierde la geometrie si vom crede ca e grea insa in semestrul 2 totul revine la normal si va fi mai usor. Apropo daca ai fost 8-a cum ti s-a parut examenul la mate? (pe partea de geometrie), este greu sa aflii aria / perimetru? Presupun ca este ca la geometria de a 7 a adica aflii printr-o formula.

| ladyMillion a răspuns (pentru maxpaynelol):

Aria si permietrul nu se schimba laughing)Se calculeaza prin aceleasi formule doar ca ce se adauga in plus in clasa a 8-a sunt alte detalii... volumul, putina trigonometrie etc

| myr3l13 a răspuns:

Nu sunt inutile, depinde de tine daca mergi mai departe cu scoala o sa ai nevoie vei vedea