| allasunshine a întrebat:

Sunt cls a12a` pe profil de filologie si ma pasioneaza foarte mult mass-media si tot ce e legat de media.Intrebarea mea ar fi : CE FACULTATE SA URMEZ?

5 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Cu siguranta trebuie sa urmezi Facultatea de Jurnalism, dar nu numai. Intrucat prin mass-media se intelege totalitatea mijloacelor de informare a maselor, adica radio, TV, presa, etc., nu e musai Jurnalism. In ziua de azi mai trebuie sa ai si ceva cunostinte, care sa te ajute sa patrunzi in mass-media. Oricum, ca o persoana care a lucrat in acest domeniu, iti spun ca, de ex. poti sa prezinti Meteo la TV si radio, sau sa scrii rubrica Meteo la ziar, avand Facultatea de Geografie. Ca prezentator iti trebuie Facultatea de Litere, caci trebuie sa stii sa vorbesti f.corect, pentru rubrica de sport trebuie Facultatea de Sport, pentru rubricile de sanatate trebuie sa ai studii medicale etc. Numai ca depinde si cam ce ai vrea sa lucrezi in mass-media. Ca si cameramanii, inginerii de sunet se cheama ca lucreaza tot in mass-media. Ori acestora le trebuie cu totul alte studii decat Jurnalism. Deci trebuie sa stii exact ce anume doresti.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Facultatea de Jurnalism.
Pa, pa.

| elena a răspuns:

Teatru

| alinutza83 a răspuns:

Poti merge la Jurnalism sau Relatii publice, de ce nu chiar si pe Studii europene.

| Dipsy a răspuns:

Facultatea de Relatii Economice Internationale