| andreea1baratiu a întrebat:

Sunt de abia clasa a-9a si as dori sa ma apuc de învățat pentru bacalaureat inca de acum. Are rost sau nu? Intreb fiindca am auzit oameni care spuneau ca nu are rost sa invat inca de acum deoarece in clasa a-12a ai sa uiti, iar materia de bac incepe mai mult din a-10a (mi-a spus profa mea de romana). Eu una nu stiu nimic in legatura cu bacul, ce se cere sau ce sa scriu, stiu doar ca la subiectul 1 A sunt intrebari pe baza textului, la 1 B e text argumentativ (nu stiu daca pica in fiecare an) la subiectul 2 e un alt text unde trebuie sa scrii despre tema, idee si nu mai stiu ce. Iar la subiectul 3 e un eseu pe baza unui text scris de un autor la alegere.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca inveti zi de zi la scoala materia iti va fi mult mai usor cu cat de apropii de bac.
Special pentru bac nu prea ai ce invata din clasa a9a inca.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu are absolut niciun sens sa iti bati capul de pe acum. Bucura-te de timpul liber si fa altceva mai util, ocupa-te de activitati sau pasiuni de-ale tale de care in clasele XI-XII nu vei mai avea timp.Deocamdata nici nu stii ce se da la bac, materia se mai schimba din cand in cand. Poti sa te apuci de invatat de la sfarsitul clasei a X-a. Spor.

| johnnny123 a răspuns:

Evident că are rost să înveți pe tot parcursul liceului. Dacă înveți materia pe măsură ce-ți este predată, aceasta se fixează mult mai bine, iar înainte de bac vei avea nevoie doar de o recapitulare (spre deosebire de cei care se apucă de învățat toată materia cu o lună înainte de bac și se dau cu capul de pereți).

Nu privi lucrurile din perspectiva bac-ului. Nu înveți pentru bac, înveți pentru a acumula cunoștințe. Bac-ul reprezintă doar verificarea cunoștințelor.

| Miruna333 a răspuns:

Nu are rost. Bacul e de nivel mediocru, nu iti trebuie 4 ani de zile sa inveti pentru 3 probe laughing Sa fim realisti. Multi se streseaza si exagereaza pentru ca este un examen important. Daca nu stii nimic in legatura cu bacul, da un search pe google si vezi variante fara numar

| Maxxxi a răspuns:

Nu are rost sa înveți din clasa a 9hee hee. Poate suna prostesc dar eu am învățat începând din vacanta clasei 11-12, am luat 9.25 la romana, 9.65 la matematica și 9.40 la informatica (mate-info intensiv). Părerea mea e că doar la mate ar trebui să înveți bine zic eu, asta e cel mai greu de înțeles în puțin timp, și la restul subiectelor de bac pe baza de teorie zic sa te apuci din a 12 sincer. Chiar dacă înveți acum, nu zic că o să fie inutil dar până în a 12 cat o sa îți amintești, și dacă stai sa repeți incontinuu până atunci, ce sa zic, cam multa muncă. Învață ce îți place in liceu, ce e pe domeniul pe care vrei sa îl urmezi și în resthee hee pentru note bune dacă îți pasă de așa ceva. Stai chill acum, învață doar lucrurile din domeniul tau daca îți dorești și în rest. teoria se învață repede daca ești dedicat. La Romana eu cel puțin am învățat la fiecare eseu cate 4pagini A4 in mod logic și m-am apucat prin februarie cred, și nu am crăpathee hee. O sa ai timp sa îți faci stres pentru bac de ce sa o faci de acum?

| afurisitul a răspuns:

E perfect de acum. Nu te lasa influentata de cei care spun ca invata in 2 luni inainte de examene. Aia il trec cu nota minima. Daca il trec. Nu cred ca vrei asta.

| Daulabuci111 a răspuns:

Stai linistita, ia si tu la buci si distreaza-te in a noua, din clasa a 11-a sa stai la invatat