| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in clasa a 11-a la un colegiu national din Brasov, sunt la profilul filologie, bilingv franceza, si diriga ne-a spus anul acesta (in toamna)ca vom fi obligati sa dam bacalaureatul francez plus cel roman, e corect? trebuia sa fim anuntati inca de la inscriere ca la profilul acesta o sa dam dublu examen la Bacalureat... singura profesoara care a fost de accord cu ideea mea a fost profa' de engleza din liceu.insa la restul de profesori li se parea normal sa dam examenul asta... ciudat!
Am ceva avantaje daca dau Bacalureatul Francez? Eu zic ca nu, el te ajuta sa intri mai usor la o Universitate din Franta, sau alta tara francofona, de exemplu ca sa traiesti in Franta iti trebuie cel putin 1000-1500 euro lunar, si cine are acesti bani, oare? nu toti parintii sunt bogati ca si diriga mea, care are o casa de cel putin 1 milion de euro (am vazut casa ei, si Becali o are mai mica ca si a ei)...
Deci, intrebarea este: ce parerea aveti?
Multumesc.happy

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mi se pare ca era normal sa va anunte inca de la inscriere, dar nu vad nici o tragedie in a da doua bacalaureate. Asta inseamna doar ca veti fi mai bine pregatiti si deci veti avea mai multe sanse in viata. Sincer nu ne intereseaz ce casa are diriginta ta si nici nu are nici o legatura cu situatia data.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Eu am o parere foarte proasta despre sistemul de invatamant de la noi din tara... Isi dau seama ca nu e ok... Ca nu se mai invata si incearca sa faca ceva sa se schimbe in bine, dar nu intotdeauna reusesc... Deci... acestea fiind conditiile este perfect normal ce t-i s-a intamplat... Si eu am dat examen de admitere pentru o sectie si am ajuns sa fac altceva... Incearca sa gadesti pozitiv. Poate ajungi in Franta... Primesti o bursa si mergi in Franta... Inveti acolo, eventual lucrezi... Si o sa fii mai bine vazut daca iti faci studiile acolo decat la noi in tara. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti la Unirea?