| ad3linush a întrebat:

Sunt in clasa a 11-a, si am inceput sa ma gandesc la ce facultate sa merg.As dori sa merg la facultate de psihologie:X:X:X, mi se pare foarte interesanta, chiar ma pasioneaza, dar toata lumea ma descurajaza spunandu-mi ca nu este de viitorcrying. Poate sa ma ajute cineva cu niste detalii despe facutatea de psihologie? este mult de tocit? sau se bazeaza mai mult pe logica? multumesc anticipat:*:*:*:*

Răspuns Câştigător
| cosmina05 a răspuns:

Conteaza ceea ce iti doresti tu. o facultate, o meserie din obligatie, te va plictisi si te va enerva.alege ceea ce iti doresti.nimeni in afara de tine, nu stie ce e cel mai bun pentru tine.si in plus, iti poti gasi de lucru. daca tu alegi sa mergi la psihologie si apoi iti va parea rau, macar stii ca a fost decizia ta, si ai fost influentata. dar sa nu te duci, din cauza altora si apoi sa iti para rau, nu e bine.asta a fost parerea mea

3 răspunsuri:
| Madalichka a răspuns:

Adevarul e ca din cate stiu, cei care au terminat la psihologie s-au trezit pe urma ca era piata plina si ca n-aveau clienti. Si s-au dus la alta facultate.
Dar eu zic ca daca iti place, sa o faci. Eventual mai poti face inca una la id sau ff, ca sa fii sigura.
In plus, mai cunosc multa lume care a facut o facultate intr-un domeniu, iar apoi s-a angajat intr-un domeniu complet diferit.
Mult succes si urmeaza-ti inima!

| Adriannae a răspuns:

Toata lumea are dreptatea ei. In Romania, consilierea (de orice fel) nu e atat de prezenta (in sensul ca oamenii inca au prejudecati in ceea ce priveste mersul la psiholog). Pe langa asta, nu stiu care sunt asteptarile tale de la aceasta meserie, dar majoritatea pacientiolr prefera psihologi mai in varsta, cu experienta, evitand astfel proaspat absolventii. Insa tu stii mai bine ce vrei, si care iti sunt posibilitatile. Succes!
Si da, este mult de invatat, pentru ca daca zici ca te pasioneaza, nu prea inteleg de ce folosesti ''tocit''.

| FuCkMAn a răspuns:

Buna, eu zic sa nu te iei dupa ceilalti, fa ca crezi tu ca e mai bine big grinwinkingeu cred ca este o facultate foarte buna cea de psihologie si este si de logica si de cititbig grinbafta(funda?big grin)