| Alexinho007 a întrebat:

Sunt in clasa a VIII-a si as dori sa merg catre profilul MATEMATICA-INFORMATICA intensiv INFORMATICA.Am inceput sa fac programare in C++ care mi se pare foarte interesanta si chiar imi place, dar as dori sa aflu mai multe detalii despre informatica din clasa a 9-a:
-cum vi se pare informatica din clasa a 9-a:grea sau usoara?
-tot mi-am pus intrebarea asta:cum primesti note la informatica? adica la teste sau teza le dai pe calculator sau pe foaie ca nu stiu...
-este teorie la informatica sau se bazeaza doar pe logica?
-problemele de informatica sunt dificile?
-eu am inceput sa lucrez in C++,dar am auzit ca mai este un limbaj de programare care mai face in liceu, si-anume Pascal.Acel limbaj este mai complicat decat C++?
Deci cam astea sunt intrebarile.Pentru cel mai bun si mai clar raspuns voi da FUNDA!

Răspuns Câştigător
| MoxiMonny a răspuns:

LA info dai teste, informatica e matematică pura... TIC este umblatul pe calculator.

1 răspuns:
| Tman a răspuns:

Salut, sunt un elev in clasa a 7-a si din cate am auzit de la verisorul meu in a 12-a, la informatica(nu TIC) este si teorie, si logica. Notele se dau pe hartie(programare pe hartie)..si nu e greu. In primii 2 ani el de-abia daca a invatat, dar dupa aceea a putut recupera intr-un semestru, deci nu cred ca e asa greu. Cat despre Pascal..nu prea programati in acest limbaj. Mai mult pentru olimpiada.De obicei notele se dau pe C++.DA nu iti face griji-atata timp cat esti entuziast o sa mearga bine. Mult succes cu programarea, nu de mult m-am apucat si eu si mi se pare super!