| anabelisa a întrebat:

Sunt in clasa a 9-a si am o noua materie GREA, zic eu:logica.
Intrebare pentru cei ce o invata.
Cum reusiti sa rezolvati exercitiile?
Noi de exemplu suntem la Silogism si urmeaza sa dam un test saptamana viitoare.
As dori sa-mi dati sugestii despre cum as putea sa inteleg mai bine materia.

Răspuns Câştigător
| Claudelu_6992 a răspuns:

Salut. Eu sunt clasa a XI-a si azi ni s-a prezentat un subiect de logica de bacalaureat. Intr-o ora l-am rezolvat(fara a mai fi reactualizat materia de 2 ani!), tinand cont ca proba dureaza trei ore. Problema cu logica este ca multi dintre elevii de clasa a IX-a nu au capacitatea(data de varsta) de a gandi... logic. Incearca sa iti pui in mod continuu intrebari care sa se asocieze intr-o oarecare masura cu silogismul. De exemplu gandeste-te la urmatoarea propozitie: Unii oameni sunt blonzi(de timp SaP). Incearca sa o treci in gand(sau pe hartie, folosindu-te si de patratul lui Boethius) prin toate modurile de ordonare a termenilor in cele 4 tipuri de propozitii categorice(A, E, I, O) si gandeste-te daca ceea ce spui este adevarat sau nu.(ex: Daca unii oameni sunt blonzi, atunci unii oameni nu sunt neblonzi s.a.m.d). Acum ti se pare greu, dar peste 2-3 ani vei vedea ca logica este cea mai usoara disciplina dintre socio-umane, mai usoara chiar decat geografia, pentru ca exista o singura cale de a rezolva problema, nota pe care o vei primi nu poate depinde in nicio masura de subiectivitatea corectorului. Bafta

| anabelisa explică (pentru Claudelu_6992):

Iti multumesc pentru raspunsul tau, dar tin sa mentionez faptul ca, fiind la profil de filologie nu fac decat un an logica.
Din clasa a10-a voi studia filozofia.

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Chiar dacă e o glumă, iată exemplul unui silogism perfect.
Se spune că:
Numai cine nu muncește nu greșește.
( Adică, dacă muncești, oricît te-ai strădui, o cît de mică greșeală tot faci).
Mai departe, al doilea raționament logic: Cine nu greșește este lăudat, primește aprecieri, primește bonusuri la salariu.
Și atunci, de aici vine încheierea triadei raționamentului logic, soluționarea silogismului.
Deci: pentru a fi lăudat, pentru a fi apreciat, pentru a fi avansat, pentru a primi mărire de salariu ...trebuie să nu muncești!
LOGIC!

| DeeaRaawr a răspuns:

Incearca sa gandesti... logic laughing cand ti se preda. Eu cam asa fac thinking bine, am si un prof handicapat, dar asta e altceva laughing Nu stiu ce e Silogism thinking nu am ajuns la asa ceva laughing Sunt la raporturi intre propozitii categorice. In fine, daca le gandesti logic atunci cand inveti, o sa reusesti. Cel putin eu asa invat. Am avut 9 pe primul semestru laughing De obicei tot ce se preda la logica, are logica. Desi nu foloseste la nimic. Daca te gandesti la toate lucrurile predate logic, nu doar sa le citesti, cum inveti la celelalte materii cred ca reusesti. Bafta :*

| anabelisa explică:

Cel mai eficient raspuns primeste funda!

| ucvfcsb a răspuns:

Nu am suportat logica si vad ca si altii mai sunt in situatia mealaughing

| Asan_Nejla_1986 a răspuns:

ma numesc asan nejla sant si eu classa a 9 a la ff si vreau si eu sa invat din toate materile /incepund de la romana pana la logica /dar eu nuprea am fost la ore anul asta si nu am inteles cam nimic si eu vreau sa ma intereses daca se poate prin internet sa invat materileee/