| kzkz a întrebat:

Sunt in clasa a11 a profesionala, am mers la scoala 1 semestru dar din motive personale nu am mai mers la scoala. Stiu ca o sa raman repetent dar vreau sa stiu daca pot sa ma transfer dupa vacanta de vara la alta scoala tot in clasa a11 a. (am inteles ca primesc diploma de 8 clase daca nu termin clasa a11 a)

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti transfera daca indeplinesti conditiile prevazute si se aproba cererea de transfer, conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"„ART. 148.Copiii şi elevii au dreptul să se transfere de la o formaţiune de studiu la alta, de la o unitate de învăţământ la alta, de la o filieră la alta, de la un profil la altul, de la o specializare/ calificare profesională la alta, de la o formă de învăţământ la alta, în conformitate cu prevederile prezentului regulament şi ale regulamentului de organizare şi funcţionare a unităţii de învăţământ la care se face transferul.
  ART. 149.Transferul copiilor şi elevilor se face cu aprobarea consiliului de administraţie al unităţii de învăţământ la care se solicită transferul şi cu avizul consultativ al consiliului de administraţie al unităţii de învăţământ de la care se transferă.
ART. 151.(1) În învăţământul profesional, liceal sau postliceal aprobarea transferurilor la care se schimbă filiera, domeniul de pregătire, specializarea/calificarea profesională este condiţionată de promovarea examenelor de diferenţă.
(2)Disciplinele/Modulele la care se susţin examene de diferenţă se stabilesc prin compararea celor două planuri-cadru. Modalităţile de susţinere a acestor diferenţe se stabilesc de către consiliul de administraţie al unităţii de învăţământ şi la propunerea membrilor catedrei.
d)în cadrul învăţământului profesional cu durata de 3 ani, elevii din clasele a X-a şi a XI-a se pot transfera, de regulă, dacă media lor din ultimul an este cel puţin egală cu media ultimului promovat din clasa la care se solicită transferul. Excepţiile de la această prevedere se aprobă de către consiliul de administraţie;"
Ramanand repetent tu nu indeplinesti aceasta conditie, astfel ca va trebui sa-ti aprobe si o exceptie de la regula.