| ღÐιαnαღ a întrebat:

Sunt in clasa a8a si am decis sa ma duc la liceu cu profil de filologie... daca vreau sa fac psihologia e bun profilul?

4 răspunsuri:
| traveler a răspuns:

Eu zic sa te orientezi la o meserie ce merge in occident sa faci bani si sa o poti practica ca apatrid, ca filolog slabe sanse.Desigur poti fi un bun filolog si in tara. lesinat vesnic de foame si imbracat la second hand.Bafta si nu te lua dupa mine, calauzestete in viata dupa ce stii ca este cel mai bine pentru tine si ce iti aduce folos si un trai decent tie si viitoarei tale familii.Succes.

| Lacra16 a răspuns:

Da

| AutumnDay a răspuns:

Buna!
Si eu sunt tot la filologie. Ne bazam aici mult pe romana, limbi straine si facem si multa istorie. Psihologie avem doua ore pe saptamana. Profilul e destul de bun. Ai putea da la stiinte sociale-acolo dati si teza la psihologie in clasa a X-a si se fac tot doua ore.Totusi, in liceul meu, la stiinte sociale au intrat mai mult copii slabi la invatatura, pentru ca acolo e mai usor. Psihologia se face doar in clasa a X-a si atat. Intr-adevar, nu conteaza prea mult profilul daca vrei sa dai la psihologie. Si eu tot facultatea de psihologie vreau sa fac. Acum sunt clasa a X-a si ma pregatesc pentru olimpiada la psiho. Daca vrei mai multe detalii, imi poti trimite mesaj.
Pa, pa!

| mmihaelaa a răspuns:

Draguta mea, nu prea conteaza proflilul liceului pentru viitoarea cariera, dar ai putea sa dai la filologie (plus ca din a 11-a nu mai faci nici mate,fizica,chimie, bio, dar faci latina din a 9-a pana in a 12-a si literatura universala din a 11-a si nu e greu deloc) sau la stiinte sociale (dar faci mate din a 9-a pana in a 12-a, si latina faci din a 9-a pana in a 10-a)
Oricum, mult succes si sa faci alegerea pe care tu o doresti, sa iti alegi liceul care ti se pare tie ca e cel mai potrivit pentru tine!
Succes!

PS. Faci si in liceu Psihologie din clasa a 10-a, 2 ore la uman-filologie, 3 ore la stiinte sociale, si 1 ora la mate-info, alte specializari. [funda?batting eyelashes]