| AutumnDay a întrebat:

Sunt in ultimul an de facultate (psihologie). Imi doresc ca dupa terminarea facultatii sa merg in alta tara (Anglia) pentru a lucra si ca peste 2-3 ani, atunci cand voi stapani limba engleza suficient de bine pentru a face fata intr-un mediu academic, sa pot aplica pentru un program de masterat. Problema mea cea mare este ca nu stapanesc foarte bine limba engleza, ci la nivel mediu, dar nu mediu-superior sau avansat. Cum as putea invata limba engleza intr-un ritm alert? Catre ce program intensiv de limba engleza din Bucuresti sa ma indrept? Aveti idee unde m-as putea adresa in acest sens?
De asemenea, stiti cumva daca studiile din tara sunt recunoscute in Anglia sau e nevoie de vreo "echivalare"?

V-as fi recunoscatoare pentru orice informatie ce mi-ar putea fi de folos!

Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Lucian4 a răspuns:

In iunie termini facultatea, (2018). ca ce vrei sa lucrezi in Anglia din 2018?
Trebuie sa stai minim 5 ani in uk, ca sa poti obtine rezidenta permanenta fara ea nu garantez ca poti ramane.
Plus ca in martie 2019 se aplica brexitul si nu va mai fi asa usor de lucrat aici.
Angajatorul iti va cere dreptul de sedere si dreptul de munca. Pana in 2019 acest drept este garantat de UE (ro si uk are UE member)
Da se echivaleaza aici diplomele obtinute in Romania tebuie sa mai dai niste examene parca. siteul se numeste Narcic uk din cate stiu.
Ce vrei sa faci cu masterut obtinut, care este obiectivul final? Visurile nu tin de realitate, acea realitate pe care ti-am spus-o pe scurt, mai sus

| relian a răspuns:

Curs de englez ar trebuie sa platesti pe cineva bun cu care sa faci ore de engleza.Stii la ce m-am gandit eu? Daca ai bani cauti vreo 3-4 profesori buni si mergi zilnic la tlti 4 la ore diferite laughing sigur vei invata mai mult si mai bine.Ore particulare zic. Dara pentru asta iti trebuie bani.Restu cu masterat si alte povesti cam greu.Tu trebuie sa cauti universitati in Anglia sa te accepte sa faci masteratu la ei, apoi, masteratu la aia nu-i can RO unde este frectie, apa de ploaie, unde copii ceva de pe la unia si ai trantit si tu o lucrare laughing gata ai facut master.La aia banui ca trebuie sa faci lucrarea aia pe bune, nu stiu daca merge si acolo cu povesti, zic si eu nu stiu exact cum stau lucrurile dara sigur nu-s can RO.De studii daca se echivaleaza depinde ce studii in ce domeniu.Cel mai bine este sa cauti pe sitele guvernului lor ceva legat de aceste aspecte si asa te lamuresti cel mai bine. Eventual daca poti lua legatura, dara sigur au scris pe undeva ce si cum se procedeaza atat pentru master cat si pentru recunoasterea unor diplome.Pe aici doara sa gasesti pe cineva care sia echivalat scoala din RO acolo ori care au citit de undeva ceva clar.