| Emilian_Marco_1992 a întrebat:

Sunt la mate-info intensiv si vreau sa stiu ce s-a dat la subiectul 3 (romana) la bac in ultimii 5 ani.
Daca cineva ma poate ajuta cu o lista, va rog.
Doar pentru profil real, multumesc.

2 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

2012: tema si viziunea despre lume dintr-un text poetic apartinand lui Mihai Eminescu
2013: tema si viziunea despre lume dintr-un text poetic apartinand lui: Tudor Arghezi, Ion Barbu sau Lucian Blaga
2014: tema si viziunea despre lume dintr-un text poetic apartinand lui Mihai Eminescu
2015: particularitatile de constructie a unui personaj dintr-un text narativ apartinand lui: Ion Creanga, G. Calinescu sau Marin preda
2016: tema si viziunea despre lume intr-un roman interbelic
Pana in 2012(inclusiv) subiectele au fost comune la real si uman.
Daca nu vrei sa inveti toate operele, sa stii ca subiectele date in anii trecuti nu te ajuta mai deloc. E foarte posibil sa dea ce s-a dat si anul trecut. La uman in 2016 au avut acelasi subiect(s3) ca la simulare si bineinteles ca multi l-au exclus din ce au invatat, asa ca te sfatuiesc sa inveti cat mai multe opere. Inclusiv anul asta as taia de pe lista Titu Maiorescu si Eugen Lovinescu. Daca ar pica unul dintre astia, ar pica si jumatate(sau mai mult) dintre elevi laughing. Apuca-te de pe acum de invatat, nu lasa totul pe ultima suta de metri

| RB26DETT a răspuns:

Eminescu, Bacovia sau roman interbelic, asta va fi la subiectul 3 cel mai probabil! A tot fost romanul interbelic asa ca s-ar putea sa dea Eminescu, invata totusi si altele deoarece nu stii ce le tuna alora sa dea!