| maria11579 a întrebat:

Sunt la profil real, mate-info. La ce ma sfatuiti sa dau teza dintre biologie si chimie? Cum sunt problemele la biologie de pe semstrul 2? Dar chimia? Cum vi se pare? FUNDA! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| RaduDanut a răspuns:

Eu inca mai am anul acesta in scoala generala dar, sunt sigur ca daca o sa inveti nu o sa ai probleme pe semestrul al 2-lea (Depinde cine se vaita ca problemele acelea sunt grele. Poate era un copil care era paralel cu scoala ). Mult succes la scoala happy

8 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Maria, si eu iti doresc mult succes!

| Larrissa21 a răspuns:

Depinde ce clasa esti. La biologie in clasa a 9a faci genetica si regnuri, in a 10a functiile organismului iar in a 11a anatomie.Iar la chimie faci chimie organica si anorganica. Acum depinde de ce iti place mai mult si la care te descurci mai bine.

| RaduDanut a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa dai teza la materia care ti-a placut cel mai mult in scoala generala si la care ai avut note bune happy

| maria11579 explică (pentru RaduDanut):

In scoala generala mi-au placut ambele. Am avut media 10 la ambele. Sunt clasa a9-a. Biologia de clasa a9-a este diferita de cea din clasele mai mici, este mai multa materie, si mai complexa. Imi plac lectiile la bio. Dar am auzit ca pe semestrul 2 se fac probleme, iar unii se plang ca nu le inteleg. Tu esti la real? Daca da, Cum ti s-au parut problemele? Chiar sunt grele, sau motivul nereusitei lor este tratarea cu indiferenta? Multumesc!

| maria11579 explică (pentru RaduDanut):

Pe cei paraleli cu scoala nici nu i-am luat in considerare. Ma refeream la copii de 8-9, carora li se pareau problemele dificile. Si eu cred ca daca invat nu o sa am probleme. Problema e ca nu stiu la ce sa aleg sa dau teza dintre bio si chimie, care optiune ar fi mai avantajoasa pentru mine. Tu te-ai gandit la ce dai teza? Daca esti clasa a8-a, ai de ales dintre geografie si istorie. Mie imi place mai mult geografia, dar anul trecut am ales istoria pentru ca auzisem de la cei cu un mai mari decat maine ca la istorie este mai putina materie, si deci mai simplu. Daca ar trebui sa aleg acum dintre geografia si istoria de clasa a8-a as alege geografia. La geografie este mai mult, intr-adevar, dar mie mi se pare mai simplu. Mie imi este mai usor sa invat cu harta decat sa retin ani la istorie. Imi este mult mai simplu sa retin cateva altitudini decat atatia ani la istorie, pentru ca ai ceva ani de retinut. Cu toate ca am ales istoria la teza, am mers si la olimpiada la geografie. Clasa a8-a a fost un an destul de complex pentru mine pentru ca m-am implicat in multe concursuri si olimpiade scolare, la care mai contribuia si pregatirea necesara pentru examen, dar i-am facut fata cu brio. Sper ca si tu vei face la fel! Si eu iti doresc mult succes la scoala! Multumesc pentru raspuns. happy

| RaduDanut a răspuns (pentru maria11579):

Multumesc la fel! happy
Mult succes la scoala (sper sa iei nota 10)

| maria11579 explică (pentru RaduDanut):

Mersi, la fel! happy

| RaduDanut a răspuns (pentru maria11579):

Eu inca mai am anul acesta in scoala generala dar, sunt sigur ca daca o sa inveti nu o sa ai probleme pe semestrul al 2-lea (Depinde cine se vaita ca problemele acelea sunt grele. Poate era un copil care era paralel cu scoala ). Mult succes la scoala happy