| anonim_4396 a întrebat:

Sunt cls a IX-a pe profil real (mate-info, fara intensiv). La ce as putea da bacul/ tezele tinand cont ca sunt la pamant cu fizica/ chimia si biologia? Totusi, as opta pentru biologie. Voi ce ma sfatuiti? Stiu ca este devreme dar vreau sa stiu de acum pe ce sa ma axez.

3 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Eu dau la bio ca este mai multa teorie. (eu fiind praf la fizica si chimie ). Te sfatuiesc sa faci la fel daca si tu esti la fel.

| AC4S4 a răspuns:

Salut!
Toata lumea opteaza pentru biologie, fiind mai usor.
Bacul poti sa-l dai din informatica, dar mai ai timp pana atunci si cine stie ce se mai schimba. Adica poate pe atunci medicii vor fi platiti mai bine si vor fi multe locuri de munca asa ca poate vei da bacul din biologiehappy

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

Bacalaureatul este obligatoriu la: română și matematică.
+
Bacalaureatul se alege dintre: informatică, fizică, chimie, biologie

Teza este obligatorie la: română, informatică și matematică.
+
Teza se alege dintre: fizică, chimie, biologie

________________________
Te sfătuiesc să NU dai în niciun caz la biologie dacă nu ai de gând să te faci medic sau genul. Pentru teză trebuie să depui mai mult efort, și de ce ai depune efort pentru o materie ce nu-ți va folosi în viitor? Cel mai bine te-aș sfătui să dai la fizică, căci la chimie iarăși este destul de irelevant având în vedere profilul tău.