| 500RavensAtYourDoor a întrebat:

Sunt la profil umanist,are totusi rost sa invat operele ca,,Zmeura pe campie" sau,, Levantul" sau sa citesc studiile lui Maiorescu? Au aparut pana acum la BAC macar?

Răspuns Câştigător
| alexnolen14 a răspuns:

Nu are rost sa inveti operele "Zmeura de campie" si "Levantul", deoarece autorii Mircea Nedelciu si Mircea Cartarescu nu sunt canonici. Deci nu vor pica prea curand. Insa studiile lui Maiorescu (critica) ai putea s-o folosesti in eseuri, dar nu e neaparat. Si eu cred ca anul asta vor da poezie, ca la toate simulariile de pana acum a fost proza.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

N-are rost, concentreaza-te pe altele mai importante

| SandraEve a răspuns:

Cand am fost eu a 12-a, aveam diriginta o profa de romana. Ne-a pus sa invatam pana si tampeniile astea. Dar sunt sanse extrem de reduse sa se dea asa ceva. Bac.ul este un examen care se considera a fi unul mediocru( si din cate observ, din ce in ce mai usor)...pe care ar trebui sa il ia si cei mediocrii sau cei slabuti care s-au straduit un pic
Daca da una din operele astea distrug o generatia. Trei sferturi din elevi nu vor stii operele astea

| LiviuYOO a răspuns:

Cine ti-a spus ca se da Zmeura pe campie sau Levantul la bac?)))))

| aadriana1111 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, nu are rost.
Învață operele importante și poeziile. Am auzit că anul asta e posibil să pice poezie, atât la uman cât și la real. Spor la învățat!