| Speed99 a întrebat:

Sunt pasionat de istorie, insa eu tot nu inteleg de ce, in primul razboi mondial, Rusia a garantat independenta unei tari atat de insemnificative, Serbia, pana la punctul de razboi total?

Pe langa asta, Serbia, pana sa fie de acord cu 9/10 din cerintele ultimatumului dat de Austro-Ungaria, era vazuta ca inamicul intregii lumi, din cauza atentatului de la Sarajevo. Deci de ce ar vrea Rusia sa portejeze o astfel de tara? Daca Rusia nu ii garanta independenta, intregul razboi nu ar fi izbucnit, deci asta inseamna ca nu ar fi fost o revolutie comunista in Rusia, deci Stalin nu ar deveni mai tarziu lider, deci nu ar mai exista un razboi rece, si Germania nu ar fi cazut intr-o criza economica din care doar un fascist cu mentalitate radicala ar putea-o salva, deci fara Hitler -- deci fara al doilea razboi mondial, deci fara o incercare la exterminarea intregii rase evreice.

DECI DE CE A VRUT RUSIA SA GARANTEZE INDEPENDENTA SERBIEI?

Răspuns Câştigător
| RazviC a răspuns:

Rusia a avut mai multe motive pentru care a garantat independenta Serbiei:
1.Prietenia dintre cele doua tari(datorata atât originii slave a ambelor popoare cat și istoriei:Serbia -la fel ca Romania și Muntenegru- şi-a obținut independenta participând la războiul Ruso-turc din 1877-1878 de partea Rusiei, iar după A-l doilea război balcanic Serbia a devenit o putere regionala, fiind astfel un pion important al Rusiei în Balcani)
2.Austria era un rival al Rusiei și amenința autoritatea acesteia în Euroapa(pune în plus ca era aliata cu Germania), iar alianța cu Serbia a reprezentat un cassus belli solid împotriva Austriei
Aceste sunt după mine cele mai importante motive pentru care Rusia a garantat independenta Serbiei. Sper ca te-am ajutat!(P.S.Stai liniștit ca dacă nu începea primul război mondial atunci, probabil ca începea altul mai târziu care ar fi fost chiar mai sângeros, iar după asta altul și tot asa.Istoria își urmează cursul.)

27 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Razboaiele sunt sfori trase de bancheri si corporatii. Caderea economica a Germaniei a fost actiunea directa a evreilor care erau ( sunt si azi ) stapani pe finantele si economia germana si care au declarat deschis razboi economic de distrugere a nemtilor. Ca Hitler a dorit exterminarea evreilor e un mit. Ianainte de razboi i-a invitat sa plece din Germania ca sa scape de ei fiind inamicii Germaniei, dar nici un stat nu a vrut sa-i primeasca. Apoi solutia ramasa a fost sa-i puna la munca in lagare. Revolutia comunista in Rusia a fost facuta de evrei.
https://www.youtube.com/watch?v=OJ1ex9N_HwQ&t=253s
https://www.seruah.com/......nturi.html
https://www.historia.ro/......easca-asta

| alex495 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Multi everi influenti fac parte din Illuminati, conduc lumea din umbra, cum am spus mai sus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti voi raspunde aici fiindca userul cu nume de Führer ma ignora.
Asadar, tu spui ca i-am injunghiat pe nemti pe la spate, iesind din alianta, si il acuzi pe regele Mihai pentru asta, insa, din cate stiu eu, regele nu a stiut de intelegerea pe care o facuse Antonescu cu Hitler in '41.
Regele nu a facut, trei ani mai tarziu, decat sa-si scoata poporul din mocirla in care il ingropase mareşalul.

| Speed99 explică (pentru anonim_4396):

Aha, si cum a scos poporul din mocirla? Prin a lasa comunistii sa ne trateze ca pe niste sclavi? Practic, regele Mihai a instaurat comunismul in tara.

Pe langa asta, eu nu consider ca eram in mocirla atunci cand Antonescu era conducator - cand au ajuns prin Europa, armata rusa era deja destul de epuizata, iar daca noi nu ne intorceam spatele Germaniei, poate se terminau altfel lucrurile. Germania a depins de petrolul nostru pe tot parcursul razboiului. Imagineaza-ti cum e sa te lase balta pana si ultimul ajutor crucial, Romania, cand rusii erau la usa ta, iar americanii au debarcat in Normandia. A fost un dezastru total.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Speed99):

Ok,si daca ar fi venit la putere partidul legionarilor, dupa cum dorea Führer-ul, ar fi fost mai bine? Aia ne.-ar fi vrut pe toti blonzi cu ochi albastri.
Era si Antonescu un purificator in devenire.

Petrolul romanesc a fost marul discordiei dintre nemti si rusi.

| Speed99 explică (pentru anonim_4396):

Din cate stiu Antonescu era contra epurizarii, si mai ales contra exterminarii evreilor. Niciodata nu a fost de acord cu Hitler pe tema asta. Eu asa tin minte - nu stiu sigur insa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Speed99):

Si Pogromul de la Iasi?

| Speed99 explică (pentru anonim_4396):

Pai aia nu a fost instalata de Hitler? La fel cum a pus lagare si in Polonia. Antonescu nu prea a avut cum sa ii reproseze.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Speed99):

Antonescu a fost initiatorul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Speed99):

Cum a instaurat regele comunismul?

| alex495 a răspuns:

Nu am auzit pana acum ca Rusia ar fi garantat Serbiei independenta. Eu stiu decat ca un sarb a asasinat principii veniti in vizita. In caz ca ce spui tu e adevarat atunci intreaba masonii. Ei isi baga coada in toate alea si modifica cursul vietii. Cauta Illuminati pe google. O sa vezi mai multe. Daca Cuza nu era mason nu reusea nicio unire si noi n am fi fost acum ca un intreg ci calcati in picioare de unguri si rusi.

| Speed99 explică (pentru alex495):

Sunt informat despre chestiile cu Illuminati si stiu ce spui, dar mi se pare destul de copilaresc sa crezi ca cineva are ATAT de multa putere asupra lumii. Desigur, exista oameni care conduc lumea, aceia fiind bancherii. Dar nu ne controleaza asa cum sunt descrisi Illuminati ca ne-ar controla. Marii bancheri pot controla preturile actiunilor drastic, afectand economia mondiala si valoarea banului national, asta rezultand in final controlarea maselor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alex495):

Un bosniac i-a asasinat, Gavrilo Princip, iar acesta fusese inarmat de sarbi. (Mana Neagra)

Rusia a garantat independenta Serbiei (in mod oficial fiindca Serbia facea parte din ANTANTA, ca toate tarile balcanice, cu exceptia Bulgariei care fusese invinsa si pierduse teritorii in urma celui De-al Doilea Razboi Balcanic), dar rusii isi doreau teritoriile Imperiului Otoman (ce mai ramasese din el), in special controlul asupra stramtorilor Bosfor si Dardanele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alex495):

Cuza n-a fost mason, unionistii care l-au votat au fost masoni si tot masonii l-au rasturnat.

| alex495 a răspuns (pentru anonim_4396):

Http://m.adevarul.ro/......index.html cred ca maestrul asta mason in varsta de 77 de ani stie ce spune. Plus documentarele legate de treaba asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alex495):

Cred ca si Neagu Djuvara stie ce spune in cartea ''O scurta istorie a romanilor povestita celor tineri'', ba chiar se scuza ca a propagat si el in trecut aceasta idee.

| alex495 a răspuns (pentru anonim_4396):

E maestru mason, omuletul asta a fost inauntru si le stie toate secretele. Toata lumea stie ca daca Cuza nu era mason ( si multi altii din perioada lui) nu eram nimic noi acuma.Neagu Djuvara n a fost mason

| anonim_4396 a răspuns (pentru alex495):

Crezi ce vrei, pana si omul ala a spus ca nu stie sigur, doar ca ar exista o dovada pe care o cauta el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alex495):

Daca Cuza ar fi fost mason, ar fi fost mentionat in documentele Lojei de la Paris.

| alex495 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sigur exista dovezi clare ca a fost mason, ma gandesc ca daca toata lumea stie asta de unde ar fi putut afla? Dupa parerea mea e pusa presiune pe astia de undeva ( ori din loja lor sau ale altora din strainatate) si nu pot arata documentele. Ceva gen Area 51 in America. Uitativa la americani, nu exista asa ceva, si misterios in 2013 au desecrizat cateva dosare intr-un final acceptand ideea ca exista o baza militara in desert rolling on the floor. Noi suntem prea mici ca sa realizam, o sa iasa la iveala la un moment dat ca asa se intampla de fiecare data, ai cum ne au tras o rusii cu tezaurul si cu ungurii si cu toti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alex495):

Esti expert in masonerie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alex495):

Ai idee macar ce s-a intamplat cu tezaurul? oh go on

| alex495 a răspuns (pentru anonim_4396):

Noi l am dus in rusia de frica unei viitoare cotropiri si baietii de acolo l au topit ( in mare parte) ca am intorso ca la Ploiesti si ne am aliat cu nemtii dupa... Vai ce smecheri suntem noi... Acum aurul nostru este poarta de la palatul lui Putin

| anonim_4396 a răspuns (pentru alex495):

Cine s-a aliat cu nemtii in Primul Razboi?laughing) Esti total pe dinafara...

| alex495 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt expert in istoria Romaniei. Daca era istoria Ungariei ma durea in ****, dar asa nu va las sa va bateti joc de istoria noastra, doar pentru ca nu stiti sau va e sila sa cautati 5 minute pe google

| anonim_4396 a răspuns (pentru alex495):

laughing))))))))))))))))))))))))))) Prietene, tu nu stii nici lectiile de la scoala, n-ai citit nicio carte de istorie vreodata si te mai numesti si ''expert''?laughing))

| anonim_4396 a răspuns (pentru alex495):

Si totusi, sa te luminez eu, Romania a semnat o pace separata, nu a trecut niciodata de partea Puterilor Centrale.