| Rogony a întrebat:

Am tot cautat pe internet dar nu am gasit cazul in care la ecuatia de gradul al II-lea Delta este negativ. Care este formula ce trebuie aplicata aici?

Răspuns Câştigător
| LoveToHate a răspuns:

Ce naibii am facut am sters ca fraiera rezultatul ecuatiei care ti-o dadusem eu exempu laughing
x1=4-3i
x2=4+3i
Sper ca ai inteles ce vreau sa spun.

4 răspunsuri:
| LoveToHate a răspuns:

Daca delta e negativ inseamna ca rezolvi ecuatia cu nr complexe
X1, 2=-b+i radical(-delta)/2a

ex: sa zicem ca ecuatia ta e ceva de genul : x patrat -8x+25=0
delta = -36

delta

| Moldovan_Alex_2000 a răspuns (pentru LoveToHate):

Si i ramane asa? nu are nici o valoare?

| LoveToHate a răspuns (pentru LoveToHate):

Ce naibii am facut am sters ca fraiera rezultatul ecuatiei care ti-o dadusem eu exempu laughing
x1=4-3i
x2=4+3i
Sper ca ai inteles ce vreau sa spun.

| Xenya a răspuns:

Din cate stiu eu delta nu trebuie sa fie negativ.

| FetitzaFrumusik a răspuns:

Nu trebuie aplicata nicio formula, ramane ce ai facut pana acolo!