| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU!
Sunt clasa a 8-a si nu stiu la ce profil sa ma duc. Am decis sa ma duc la real, pentru ca imi place matematica, chimia si fizica dar nu ma pot decide daca sa ma duc la SN sau mate-info.
Biologia imi place doar ca nu la acceasi egalitate cu celelalte.

Daca ma duc la Sn o sa pierd o gramada de matematica care imi va trebui la fizica(fiz se face la ambele profiluri la aceeasi dificultate) dar o sa fac chimie.

Daca ma duc la mate info o sa-mi fie dor de chimie si de biologie. Informatica e frumoasa doar ca mi am propus sa nu mai stau asa de mult pe calculator pentru sanatate >= nu as putea alege o meserie IT

In concluzie, as vrea sa le fac pe toate 4 doar ca trebuie sa aleg sau bio-chim sau mate-fizica

(ma gandeam ca pot sa fac mate info si acasa sa invat singura chimie si biologie pentru este mai putin si mai usor decat sa inveti matem de pe net, ce ziceti?)

Ce sa fac?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Daca ma duc la Sn o sa pierd o gramada de matematica " - fals, doar 20%, ceea ce NU e o grămadă

"Daca ma duc la mate info o sa-mi fie dor de chimie" - la fel de fals, faci și acolo

deci zbaterea nu se justifică

| Javava a răspuns (pentru sierra1):

Se face mai putina chimie totusi

| sierra1 a răspuns (pentru Javava):

Rămân la ce am spus mai sus

| Hyperion7 a răspuns:

Alegi Științe ale naturii și înveți ce te pasionează, fara a duce dorul de vreo materie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna! Sunt la stiintele naturii si pot afirma ca este foarte bine aici. Nu o sa pierzi multa matematica, in 9-10 se face M1, iar in 11-12 M3. Daca iti place chimia, fizica, matematica si biologia, acesta este profilul perfect. Este util si daca nu esti sigur de ceea ce vrei sa urmezi la facultate, deoarece faci toate materiile importante alegerii unui domeniu de activitate (lb. straine, romana, matematica, IT, ase, arhitectura, politehnica, medicina etc).
Poti sa iti cumperi manuale avansate de TIC si info, daca vrei sa le faci la un nivel avansat, iar in clasele 11 si 12 (daca ai timp) poti face suplimentar din manuale si culegeri M1. la bac vei da M2, este foarte asemanator cu M1.