| IngerAlb a întrebat:

Hei tpu.Trec in clasa a 12-a si sunt in dilema. Nu stiu la ce sa dau bacul la alegere. Sunt mate-info. Nu vreau sa dau la biologie, fiindca nu facem calumea si e prea mult de tocit si nici fizica, caci n-am inteles-o mai deloc. Ramane chimia si informatica. La info sunt destul de bunicica, dar chimia imi place mult. Sa zicem ca dau la chimie. Dar care chimie imi recomandati? Organica sau anorganica? Mie dintotdeauna mi-a placut anorganica. Organica mi se pare foarte grea si trebuie sa stiu o groaza de teorie..Am vazut ca mai toti elevii care dau bacul la chimie dau la organica si nu inteleg de ce... Voi ce mi-ati sugera?

4 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Da info. Orice ai face, iti va folosi mai tarziu. Chimia o inveti cam degeaba daca nu faci mai departe biologie sau chimie.

| Ineys a răspuns:

Daca esti la mate-nfo de ce nu dai la informatica? Mie personal mi se pare mult mai usoara decat Chimia. La Chimie e multa toceala, si trebuie sa inveti pur si simplu... formulele si toate chestiile ( sau sunt eu prea batut in cap si nu vad nici o legatura logica intre ele laughing, nu neg nici posibilitatea asta ). Eu zic informatica, in clasa a 10-a am facut o varianta de bac completa, si am luat 80 si ceva de puncte, cam asa. Sper sa iau atat si la BAC. laughing In plus, mereu profesoara de informatica, ne spune ca daca suntem atenti si invatam putin, n-avem cum sa nu luam BAC-ul daca dam la informatica. Pentru ca daca ai fost macar putin atent/a in aia 4 ani, n-are cum sa nu se fi prins nimic de tine.

| danutzu96 a răspuns:

Si eu tot info zic.Nici chimia nu este atat de grea daca stii teoria. Chimia organica intr-adevar este mai grea.

| Stella17 a răspuns:

Eu iti sugerez sa vezi la ce te descurci mai bine si sa alegi, dar daca ar fi sa aleg eu as alege biologia, deoarece mereu m-a fascinat corpul uman, dar tu ai zis ca nu esti buna asa ca trebuie sa fie alegerea ta. SUCCES!