| SADNESSMACHINE a întrebat:

Sunt primul an la facultate si as vrea sa ma las de ea, intrebarea e, daca ma las de ea inainte de examene exista vreo posibilitate ca urmatoarea facultate sa nu o platesc? sau exista doar posibilitatea de a plati taxa pe anul acesta si urmatoarea facultate sa o fac pe buget?

Răspuns Câştigător
| TheRealFantasy a răspuns:

Posibilitatea de a plati taxa in anul in care esti cu siguranta exista si urmatoarea facultate o vei face la buget dar exista un mic skepsis, ideea e in felul urmator:
Tu ai 4 ani bugetati (adica platiti) de stat pentru o facultate oricare, nu trebuie sa fie la aceeasi facultate. Daca a trecut deja un semestru sau te-ai inscris in primul an si ai semnat tot practic ai batut palma pentru un an intreg, cel putin asa se ia in considerare.
Adica practic anul asta primul e deja trecut la buget, si poti sa faci un an la buget la facultatea la care esti ca apoi sa te lasi si sa ramai cu 3 ani bugetati pentru alta facultate si sa achiti in ultimul sau ultimii ani facultatea ca ar fi mai usor asa, depinde si de cat costa pentru fiecare, as alege-o pe cea mai ieftina sa raman cu 1-2 ani de "taxa".
Odata ce ai semnat contractul de studii pentru un an nu stiu daca se poate sa mai recuperezi anul de buget, eventual sa iti faca o fisa de lichidare si sa iti inchida contractul pe anul asta si sa te transfere la cu taxa pentru anul urmator dar nu am idee daca se poate la alta facultate sau daca poti recupera anul la fara taxa; la aceeasi facultate sigur e posibil, la cu taxa. Eu zic sa intrebi cel mai sigur la secretariat, eventual cineva mai amiabil/a.
Personal as opta pentru compromisul sa ai primii 3 ani de buget la o facultate pe care stii ca o termini si sa mai ramai cu anul 4 sau ce preferi sa continui dupa din bani fiindca o sa ai timp sa strangi bani si restante/costuri vei avea cele mai multe in ultimii ani nu la inceput. big grin

Fa o alegere mai inteleapta si ramai la o singura facultate pe care sa stii ca o termini si ajungi undeva sau sa incerci sa iti faci un viitor din ea, altfel timpul o sa treaca f. repede si nu realizezi nimic.
// Exista cai ocolitoare daca gasesti persoane amiabile la secretariat sau stii pe cineva care a rezolvat in alt fel dar ideal ar fi sa iti rezervi timp sa te gandesti la o alternativa ok si sa mergi la sigur si sa fii constant. happy

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Ca sa fie cat mai rapid

''exista doar posibilitatea de a plati taxa pe anul acesta si urmatoarea facultate sa o fac pe buget?'' -bingo. doar asta.

| SingleForOne a răspuns:

Este posibilitatea sa platesti urmatoarea facultate, si la fel e posibil sa intri la buget la urmatoarea facultate daca nu ai obtinut buget pentru facultatea curenta. Practic platesti servicii unor institutii pentru a beneficia de ceva, deci platind undeva, nu-ti anuleaza dreptul la a plati altundeva. Insa, daca ai fi primit buget anul acesta, primul semestru, s-ar putea sa te afecteze la cealalta facultate, avand un semestru mai putin beneficiind de buget.