| bogdyZ a întrebat:

Sunt răcit de vreo 4 zile și ba ma lasă seara după ziua e ok și seara gen pe la 8 9 îmi frige iar fata și tușesc încontinuu de ce? Ce fac greșit? Iau paracetamol

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai nevoie de putin mai mult decat doar de paracetamol
poti combina paracetamol cu nurofen/iuprofen, astfel poti lua 1 parcetamol si dupa 4 ore un ibuprofen, seara inainte de culcare poti lua continutul uui pliculet de faringo hot drinks
tot in cursul zilei este recomandat sa iei un supliment cu vitamina C!
pentru tuse recomand un sirop!
pe langa medicamente trebuie sa te hidratezi corespunzator, bea ceaiuri caldute, mananca supe, ciorbe si de ce nu, mancare solida!
daca starile persista si dupa ce iei medicamentele specifice indicate tot faci febra si tot rau este atunci recomand sa mergi la medic!
nu de alta dar raceala ta s-ar putea sa fie gripa!

| Furnicuta000 a răspuns:

E normal sa se intensifice simptomele seara pentru ca ziua se descarca in organism cortozol si functioneaza ca un analgezic. Majoritatea se simt mai rau seara si dimineata la trezire. Daca ai simptome serioase mergi la medicul de familie. Daca nu, ia ceva de la farmacie, stai in repaus, fa-ti un ceai, mananca sanatos si o sa-ti treaca

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Pana ajungi la medic.
Sunt niste plicuri de Teraflu extra, se iau seara si sunt destul de bune.
Pentru tuse : Tusocalm sau ACC. 600.
Multa sanatate,

| WazzooOnIn a răspuns:

Ai o bronsita. Mergi la doctorul de familie!